Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
10 Mayıs 2021Ozan BARDAKÇI
3774OKUNMA

Kripto Para mı; 1 Gün Sigorta mı?

Yatırım Tavsiyesidir.

Son yıllarda karşımıza çıkan kripto paralar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başladılar. Gencinden yaşlısına, esnafından memuruna toplumun her kesimi bir şekilde ilgileniyor bu paralarla. Doğumla birlikte bilgisayar teknolojisi ile tanışan Z kuşağı gençlerse kendi bilgisayarlarında madencilik bile yapıyorlar.

İlginin sebebi malum, zengin olmak! Bu paraları birikim olarak düşünenler vardır elbet ama çoğunluk yatırım olarak görüyor. Kiminin 100 dolarlık coini bir yılda 50.000 doları buluyor, kiminin 100 bin lirası bir gecede buhar oluyor. Dedim ya yatırım işinde kâr zarar biraz da kısmete kalıyor.

Kripto paradan herkes kısmetini yer elbette. Benim yatırım tavsiyem ise biraz farklı. Öncelikle her geçen gün kesinlikle kârdasınız. Hesap belli, sonuç belli. Yani saat başı bilgisayar karşısına geçip coinim kaç olmuş diye bakmıyorsunuz. Üstelik Merkez Bankası Başkanı değil ABD Başkanı bile değişse yatırımınız bundan etkilenmiyor. Hukuken açıkça korunması da cabası. Hem de sadece 38 liraya.

Sosyal güvenlik sistemleri risk ve birikim modelleri üzerine kuruludur. Dolayısıyla yatırım aracı olarak görülmezler. Ancak sisteme katılım tarihi üzerinden bütün riskler ve birikimler anlam ifade etmeye başlar. Yani emeklilik yaşı, hizmet süresi, borçlanma imkanı gibi sayısız sosyal güvenlik hizmetinde sigorta başlangıcı belirleyicidir.

Eğer sizin veya yakınlarınız hiç sigortası yoksa; 18 yaşını doldurmuş ve Türkiye’de ikamet ediyorsanız bu yatırım fırsatını kaçırmayın derim. Bir gün dahi olsa isteğe bağlı sigortalı olursanız para yatırmasanız dahi her güneşin doğuşunda bir gün daha sigortalı olmuş olursunuz. Coinleriniz yine kenarda dursun elbette.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor