Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
10 Mart 2022Ozan BARDAKÇI
3175OKUNMA

Kore ve Kıbrıs Gazilerinin faizsiz konut kredisi hakkı var mı?

Sosyal güvenlik sistemimiz kural olarak primli sisteme dayanıyor. Yani sigortalı, çalışma hayatında primler ödüyor sonrasında ödediği primler üzerinden emekli aylığı bağlanıyor.

Primli sistem dışında “primsiz aylık” adında başka bir sistem de bulunuyor. Bu sistem genellikle asker, sivil terör mağduru gibi kişilere belli gösterge tutarları üzerinden aylık bağlanması anlamına geliyor.

Primsiz sistemin örnekleri arasında genel olarak vatani hizmetini er olarak yapan kişilere bağlanan aylıklar yer alıyor. Bununla birlikte İstiklal Madalyası sahipleri ile Kore ve Kıbrıs gazilerimiz ve eşleri de primsiz sistemden aylık alabiliyor.

1005 sayılı Kanun İstiklal Madalyası sahipleri ile Kore ve Kıbrıs gazilerine verilecek hakları düzenliyor. Kanuna göre;

Milli mücadeleye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilmiş bulunan Türk vatandaşları ile 1950 yılında Türk Tugayının Kore’ye ayak bastığı Ekim ayında başlamak ve 1953 yılı Pan-Munjon Ateşkes Anlaşmasına kadar Kore’de fiilen savaşa katılmış olan Türk Vatandaşlarına ve 1974 yılında Temmuz 1 inci ve Ağustos 2 nci Barış Harekatına Kıbrıs’ta fiilen görev alarak katılmış olan Türk Vatandaşlarına ve ölümleri halinde eşlerine

aylık bağlanıyor.

Primsiz aylık sisteminde aylık dışında verilen başka haklar da bulunuyor. Bu haklar arasında Toplu Konut İdaresi ve Ziraat Bankası aracılığıyla verilen faizsiz konut kredisi de yer alıyor.

Faizsiz konut kredisi 2022 yılı için 241 bin TL olarak belirlendi. İlgililer bu krediyi aldıktan sonra bağlanan aylıklarından dörtte bir oranında kesinti yapılıyor. Aylıktan çıkarlarsa ödedikleri tutar %25 oranında artıyor. Borç bitene kadar faiz işlemiyor.

Faizsiz konut kredisi alabilecek olan kişiler 2985 sayılı Toplu Konut Kanununun ek 2 inci maddesinde sayılıyor. Kanuna göre;

8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine ve 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerineve ölümleri halinde dul ve yetimlerine

faizsiz konut kredisi ödeniyor. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında aylık bağlananlar da kanunlardaki atıflara istinaden bu haktan yararlanıyor.

İstiklal Madalyası sahipleri ile Kore ve Kıbrıs gazilerimiz Toplu Konut Kanununda sayılmadıkları için faizsiz konut kredisi hakkında yararlanamıyor. Bu haktan yararlanmaları için 2985 sayılı ek 2 nci maddesine 1005 sayılı Kanunun eklenmesi yetiyor.

Yorumlar

  • K
    Kenan gökmen
    Kore gazilerine verilen maaşlarda diğer sosyal haklarda diğer gazilerden negatif anlamda farklı
  • G
    Gunsel aras
    Kipris gazilerineneden böyle davraniliyor kirkbes senedir kiraciyim artık ev taşıyacak gücümüz kalmadı hem maddi hem manevi lütfen yetkililere duyurun cumhur baskanimiza duyurun gelirimiz az iki torun okutuyoruz nolur yalvarıyorum beni TOKİ'den ev sahibi edin çok ağlıyorum paramız etmiyor nasıl yazilacaz eşim Cemal Aras kipris gazisi ben gunsel Aras kayserde gokket Mahallesi'nde yaşıyoruz evimiz kira bay pas amaliyati oldum seker hastasiyim gözlerim den rahatsizim intapli romatizma hastasıyım sizlaniyorum lütfen rica ediyorum TOKİ evine bizgazileri düşünün saygılarımla

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor