Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Atilla BUDAK
06 Ekim 2013Atilla BUDAK
1933OKUNMA

İnternet Üzerinden Kullanılan Sanal Paralarda KDV Var mı?

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça artık bilişim sektörü de artık kendi parasını oluşturmaya başladı. Bu paraların tedavüle sokulması ile ilgili yasal düzenleme ise Haziran ayında yasalaşarak yürürlüğe girdi. Daha önce bu konu ile ilgili bir düzenleme mevcut değildi. Bu sanal paralar internet üzerinden satın alınabildiği gibi fiziki koşullarda da satın alınabilmektedir. Satın alınan sanal paralar da anlaşmalı şirketlerin internet siteleri üzerinden harcanabilir. 

Peki, bu sanal paraların teslimi anında KDV hesaplanacak mı? Katma değer vergisi esas itibariyle mal teslimi ve hizmet ifası üzerinden alınan bir vergidir. Burada ise ne bir mal teslimi ne de bir hizmet ifası söz konusudur. Dolayısıyla KDV hesaplanmasına gerek bulunmamaktadır. Benzer bir durum marketlerden alınan hediye çekleri için de geçerli olacaktır. Burada da hediye çekinin alınması sırasında perakende satış fişi düzenlenmeyecek ve KDV hesaplanmayacaktır. Ancak sanal paraların ve hediye çeklerinin harcanması esnasında fiş veya fatura düzenlenerek KDV hesaplanacaktır.

İnternet üzerinden satış yapan bazı oyun şirketleri de kullanıcılarına kendi şirketlerinin ürettiği oyunlarda kullanılmak üzere sanal paralar üretiyorlar. Bu sanal paraları internet üzerinden satın alan kullanıcı oyun şirketine ait oyunları oynarken bunları kullanabileceği gibi kullanmayabilir de. Bu durumda tüketicilerin başka şirketlerde de kullanabilecekleri bir sanal paradan söz etmek mümkün değildir. Dolayısıyla oyun şirketlerinin kendi içlerinde ürettikleri sanal paraların satın alınması esnasında fiş veya fatura düzenleyerek KDV hesaplanması gerekir. 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor