Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Yazarlar

İlhan SÜRÜCÜ

T.C. Marmara Üniversitesi, Maliye Bölümü, 1998 mezunu İlhan SÜRÜCÜ, sonrasında sırasıyla Mali İktisat Yüksek Lisans Programını, Yönetim Bilişim Sistemleri lisans ve İş Sağlığı ve Güvenliği ön lisans programlarını tamamladı.

1999 yılında özel bir bankada müfettiş yardımcılığı sınavını kazanıp, denetim mesleğine başladı. Bankacılık sektöründe mesleğini sürdürdüğü sırada; Sertifikalı Uluslararası İç Denetçi (CIA), Mali Müşavirlik (SMMM) Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı gibi önemli sertifikasyonları elde edip, Teftiş Kurulu Başkanlığı’na kadar yükseldi.

Reel sektör firmalarından gelen teklif üzerine; 2012 yılında bankadan ayrılarak, 2023 yılına kadar plastik, yapı malzemeleri, perakende, iş makineleri, tarım sektörlerinde faaliyet gösteren 5 farklı firmada iç denetim, iç kontrol, risk yönetimi, suiistimal ve riskin erken tespit sistemlerinin kurulması ve işletilmesi görevlerini yürüttü. Farklı sektörlerdeki çok sayıda firmada, farklı iş süreçlerinde, ciddi boyutlarda kayıplara yol açmış çok sayıda soruşturma faaliyetlerini gerçekleştirdi.

Çalışma hayatının son 5 yılında, denetim fonksiyonu dışında, İnsan Kaynakları, Bilgi Teknolojileri, Muhasebe, Finans, Satış, Satın Alma, Üretim, Sevkiyat gibi fonksiyonların içinde, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür unvanları ile icracı olarak görev alarak, masanın denetlenen tarafında bizzat bulunma şansını yakaladı. Böylelikle; her iki cephenin de bakış açılarını gözeterek, uluslararası denetim standartları yanında şirketlerin kurum kültürlerine, yerel, iç dinamiklerine en uygun iç denetim sistemlerinin kurulması ve katma değer sağlayacak şekilde işletilmesi, geliştirilmesi ve süreklilik kazandırılması konularında uzmanlaşmıştı.

2023 yılında kurduğu danışmanlık firması ile; denetim mesleğinin ülkemizdeki firmaların gelişimine katma değer sağlaması misyonu ile 25 yıllık tecrübesini, yerinde danışmanlık ve eğitim hizmetleri ile büyük bir keyif ve mutlulukla paylaşmaktadır