Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

2021 Beyanname İlk Yardım Masası

İmdat TÜRKAY
25 Şubat 2021İmdat TÜRKAY
4704OKUNMA

Hazır Beyan Sisteminden Beyan Edilecek Gelirler Nelerdir?

Hazır Beyan Sisteminden Beyan Edilecek Gelirler Nelerdir?

Pandemi sürecinin devam ettiği bu dönemde çevrimiçi (online) ortamda sunulan ve fiziki binalara gitmeden internet ortamında sunulan kamu hizmetleri vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Gelir İdaresinin sunmuş olduğu interaktif vergi dairesi, Hazır Beyan Sistemi, Defter Beyan Sistemi gibi elektronik vergi hizmetleri de vergisel işlemler ile verginin tahakkuk ve ödemesinde mükelleflere pandemi sürecinde çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri, 2020 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini meslek mensupları aracılığı ile elektronik ortamda göndermektedirler. Ancak, bu üç gelir unsuru dışındaki diğer gelir unsurları olan ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarda beyanname verme işlemi geliri elde edenler tarafından yapılmaktadır.

İşte Gelir İdaresi bu dört gelir unsurunun kolay beyanı için Hazır Beyan Sistemini hayata geçirmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığının uzun yıllardır sunmaya devam ettiği Hazır Beyan Sistemi, 2020 yılında söz konusu dört gelir unsuruna ilişkin gelirlerinin beyan edileceği Mart 2021 ayında mükelleflere büyük kolaylık sağlayacaktır. Mükellefiyet kaydı olmayanlar ve Hazır Beyan Sistemi üzerinden daha önce beyanname vermemiş olanlar da bu uygulama üzerinden beyanname verebilirler.

Hazır Beyan Sistemi; ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarına ilişkin Gelir Vergisi Beyannamesinin önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunulduğu bir sistemdir. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistem üzerinden beyanname veremezler.

Mükellefler, elde ettiği gelirin türüne ilişkin olarak beyanname verip vermeyeceklerini sistem üzerinde hazırlanan test vasıtasıyla kolayca öğrenebileceklerdir. Mükellefler, Sisteme giriş yaparak, önceden hazırlanmış olan beyannameyi kontrol edip, istediği değişiklikleri yaptıktan sonra onaylamak suretiyle verebileceklerdir.

Mükellefler, 2020 yılında elde ettikleri kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarına ilişkin gelir vergisi beyannamelerini, Gelir İdaresi Başkanlığının Hazır Beyan Sistemi’ne web (hazirbeyan.gib.gov.tr) adresi veya mobil (Hazır Beyan) uygulaması üzerinden erişerek elektronik ortamda hazırlayıp onaylayarak vergi dairesine gönderebilir ve tahakkuk eden vergileri aynı ortamda banka kartı veya kredi kartı ile ödeyebilirler.

Vergi mükellefleri tarafından bizzat vergi dairelerine gidilerek yapılan vergi ödeme, beyanname gönderme, dilekçe verme, başvuru yapma vb. işlemlerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından mükelleflerin hizmetine sunulan WEB veya MOBİL uygulamalar zerinden elektronik ortamda, hızlı, güvenilir bir şekilde ve 7/24 yapılabilmektedir.

Mükelleflerin, yıllık beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 7 gün 24 saat açık olan Hazır Beyan Sistemi üzerinden, 1-31 Mart 2021 tarihleri arasında internet ortamında kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde verebilmeleri mümkün bulunmaktadır.

Yorumlar

  • B
    Burak basyan
    Hocam once saygilar sorum ve yorumum su olacak bu saglik harcamalari kafami karistiriyor her hastanenin faturasi kabul edilmiyor bunun bir listesi yada neye gore ayarlicagimiz konusunda bizi aydinlatirsaniz sevinirim tesekkurler

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor