Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Nazmi KARYAĞDI
13 Mayıs 2013Nazmi KARYAĞDI
1098OKUNMA

Hatay’da Vergi Beyanları ve Ödemeleri Ertelenmeli

Uluslararası haber ajanslarının verdiği bilgilere göre Suriye’deki karışıklığın bilançosu; 70 bin sivilin ölümü ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu komşu ülkelere 2 milyon civarında sığınmak zorunda kalan çoğunluğu kadın ve çocuktan oluşan Suriye halkı.

Suriye’deki Karışıklığın Hatay’a Etkisi

Reyhanlı’da 11 Mayıs Cumartesi günü öğle saatlerinde gerçekleşen terörist saldırı neticesinde 46 vatandaşımızı kaybettik.

Suriye’deki karışıklık insani ve iktisadi yönüyle güneydoğudaki illerimizde oldukça yoğun bir şekilde hissedilmekteydi. Özellikle Hatay ekonomisinin durma noktasına geldiğini 21 Nisan 2013 tarihinde vergialgi.com sitesinde vergi gelirlerinden hareketle yayınladığımız yazımızda duyurmuştuk.

Verilere göre Hatay’da 2011’de bir önceki yıla göre %68 oranında artan vergi gelirleri, 2012’de %57.9 oranında azalmış durumda.

2011’de 2 milyon 978 bin lira vergi ödeyen Hatay, 2012 yılında 1 milyon 253 bin lira ödemiş durumda. Bu rakamlar ve aşağıdaki tablo Hatay’daki ekonomik daralmayı açıkça göstermekte.

 

Vergi beyanlarının ve ödemelerinin ertelenmesi, vergi borçlarının taksitlendirilmesi

Vergi tahsilatında 9. sırada yer alan Hatay’dan gelen haberler, iflasların ve iş yeri kapatmalarının arttığı yönünde.

Maliye Bakanlığı, Vergi Usul Kanunu’nun 15’inci maddesinde yer alan yetkiden hareketle, Hatay ili ve ilçelerinde Suriye’deki terörün etkisinden kaynaklanan sorunları mücbir sebep hali olarak kabul ederek vergi uygulamaları bakımından mücbir sebep hali ilan etmelidir.

Bu çerçevede;

  • verilmesi gereken tüm beyannameler ile bildirimlerin verilme ve ödeme sürelerini ileride belirlenecek bir tarihe kadar,
  • mücbir sebep halinin başladığı tarihten önce tahakkuk etmiş olup, vadesi bu tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresini ileride belirlenecek bir tarihe kadar,
  • ikmalen, re’sen veya idarece tarh edilen ve vadesi mücbir sebep ilan olunan tarihten sonrasına rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresini ileride belirlenecek bir tarihe kadar

uzatmalıdır. 

Amerikan Gelir İdaresi (IRS)’ten benzeri bir adım

Amerikan Gelir İdaresi (IRS), 15 Nisan 2013 tarihinde Boston Maratonu sırasında gerçekleşen ve 3 kişinin öldüğü terör saldırısı nedeniyle, olaydan sadece bir gün sonra 16 Nisan 2013’te, Boston ve civarındaki vergi mükellefleri için beyanname verme ve vergi ödeme sürelerini 3 ay uzatmış durumda.

Yüreğimiz, bu saldırıda   hayatını kaybeden vatandaşlarımızla birlikte.

Her dilde ve dinde   dualarımız, bölgeye esenlik gelmesi yönünde…

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor