Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Ozan BARDAKÇI
Ozan BARDAKÇI
399OKUNMA

Hangi emekli ne kadar artış alacak?

Ocak ve temmuz ayları emekli maaşlarının da arttığı aylardır. Yani emeklilerin maaşları Ocak ve Temmuz aylarında artar.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasına göre emekli maaşlarının artışı enflasyonla doğrudan ilgilidir. Genel bir ifadeyle emekli maaşları enflasyondaki artış kadar artar.

SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıkları 5510 sayılı yasanın 55. maddesine göre enflasyon oranında artar. Memur emeklilerinde ise durum biraz farklıdır.

Memur emekli aylıklarındaki artış iki yılda bir yapılan toplu sözleşmeye göre belirlenir. Bu nedenle memur emeklileri bazen SSK ve Bağkur emeklilerinden daha fazla artış alırken bazen onların gerisinde kalabilir.

Ülkemizde memurlar da kendi arasında 2008 Ekim öncesinde başlayanlar ve sonrasında başlayanlar olmak üzere ikiye ayrılır. 2008 öncesinde memuriyete başlayanlar 5510 sayılı yasaya tabi değillerdir. Bu kişiler için yürürlükten kaldırılmış da olsa 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanır.

Emekli Sandığı Kanununa göre emekli aylıkları memur maaş katsayılarına göre hesaplanır. Aylıklardaki artış ise toplu sözleşmelere göre memur maaş katsayısında yapılan değişikliğe göre belirlenir.

2008 sonrası memuriyete girenler yeni Kanuna tabi olsalar da toplu sözleşmeler onlar için de uygulanır. Bu nedenle eski memurlarla yeni memurların emekli aylığındaki artış oranı aynıdır.

SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarındaki artış doğrudan enflasyona bağlı olduğundan Temmuz 2024 verileri uyarınca alacakları artış oranı %24,73 olacak.

Memurların artışları ise toplu sözleşmede belirtilen formüle göre hesaplandığından Temmuz 2024 için %19,31 oldu.

Hal böyle olunca SSK ve Bağkur emeklilerinin aylık artış oranı %24,73 olurken ister 2008 öncesi olsun ister 2008 sonrası memur emeklilerindeki artış TOPLU SÖZLEŞMEDEN dolayı %19,31’de kaldı.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor