Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ticaret Hukuku

Hasan Halil GÖNÜL
06 Aralık 2020Hasan Halil GÖNÜL
9265OKUNMA

Hamiline Yazılı Hisse Senetlerine Kayıt Sistemi Geliyor! (2. Baskı)

Geçen yıl, 10 Kasım 2019 tarihinde VERGİALGI’da Hamiline Yazılı Hisse Senetlerine Kayıt Sistemi Geliyor” başlıklı bir yazımız yayınlandı.

Bu yazı o yazının 2. baskısıdır.

Her yıl olduğu gibi yine bu günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gelecek yılın bütçe görüşmeleri yapılmaktadır. 23 Kasım 2020 günü de Ticaret Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

Bu Bakanlığa ilişkin olarak geçen yıl 8 Kasım 2019 tarihinde yapılan bütçe görüşmelerinde Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN kendisine “hamiline yazılı hisse senetlerinin sahiplerinin belirlenebilmesine yönelik çalışmalar” hakkında sorulan bir soru üzerine Hamiline yazılı pay senetlerinin takibi konusundaki çalışmalarımız tamamlandı. İnşallah en kısa zamanda yürürlüğe girmesini bekliyoruz. şeklinde yanıt vermiştir.

Ancak aradan geçen bir yıldan fazla zamana karşın bu yönde bir gelişme olmamıştır.

Durum böyle olunca aynı soru bu yılki görüşmelerde kendisine yeniden sorulmuş olup buna ilişkin komisyon tutanakları aşağıdaki gibidir.

BÜLENT KUŞOĞLU (Ankara) – “Teşekkür ederim Sayın Başkan. Sayın Bakanım, geçen yılla bağlantılı 2 soru soracağım. … Bir ikincisi, hamiline yazılı pay senetlerinin takibiyle ilgili olarak da “Geçen yıl hazırlıklarımız tamamlandı, onu Meclis gündemine getiriyoruz.” demiştiniz, “Yürürlüğe girmesini bekliyoruz.” demiştiniz. O konu ne oldu? Bir de onunla ilgili açıklamanız olursa memnun olurum. Teşekkür ettim.” (s.240)

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN – “… Yine, Bülent Bey’in hamiline yazılı pay senetlerinin sahiplik bilgisinin takibine ilişkin Türk Ticaret Kanunu’nda değişiklik yapılması öngörülen mevzuat değişiklik çalışmaları Bakanlığımızca tamamlanmış olup önümüzdeki dönemde Meclisimizin gündemine gelmesini bekliyoruz …” (s.254)

Görüldüğü gibi Sayın Bakan geçen bir yılda niçin bir gelişme olmadığına yönelik bir açıklama yapmamış ve yine aynı şekilde “Çalışmaların tamamlandığı ve TBMM gündemine geleceği” şeklinde genel bir yanıt vermiştir.

Hal böyle olunca bize de yazımızın 2. baskısını yapmak düştü.

Ancak bu gidişle bu yazının baskı rekorları kırması da muhtemeldir. 

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyon_tutanaklari.goruntule?pTutanakId=2614

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor