Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Faruk ARSLAN
Faruk ARSLAN
807OKUNMA

Girişimci olmanın maliyeti: Anonim şirkete sermaye olarak 250 bin lira, avukata yıllık ücret olarak 189 bin 600 lira (KDV hariç)

250.000 TL ve daha fazla sermayeli bir Anonim Şirket kurmak isterseniz veya şirketi çoktan kurdunuz ama haberiniz yoksa bunu iyi okumanızı tavsiye ederim.

ASGARİ olarak yıllık sadece ve sadece 189.600TL (KDV hariç) avukatlık ücreti ödemek zorundasınız.

Ödemezseniz veya ödemeyi unutursanız bu 1 yıl için tarafınıza kesilecek adli para cezası ise sadece 321.948 TL'dir. Bu fırsatı kaçırmayın.

Daha önce de yazdık yine yazıyoruz, buyurun...

Anonim şirketlerin, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 35/3'üncü maddesi uyarınca esas sermayesi 250.000 TL veya üzeri olan şirketler için sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu duruma uymayan şirketlere her ay için Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürürlükteki brüt asgari ücretin iki katı oranında idari para cezası verilmektedir. (13.414, 50*2 = 26.829,00 / AYLIK)

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre, anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğu kapsamında avukata 2023 yılı için ödenecek en az ücret 15.800 TL/AYLIK olarak belirlenmiştir. Bu zorunluluk, Mülga Türk Ticaret Kanunu'nun 272'nci (6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 332'nci) maddesinde ön görülen esas sermaye miktarına dayandırılmıştır. Dolayısıyla, bu düzenleme gereğince asgari esas sermaye tutarı olan 50.000 TL artırılmadıkça avukat bulundurma zorunluluğunun alt limiti de değiştirilememektedir.

Bu durumu denetlemek amacıyla genellikle barolar, 250.000 TL ve üzeri sermayeye sahip olan anonim şirketlere yazı göndererek sözleşme ve son düzenlenen serbest meslek makbuzunu/bordroyu talep etmektedir. Belgeleri ibraz etmeyen şirketler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Anonim şirketlerin hukuki yükümlülüklerine dair mevcut düzenlemeler, özellikle düşük sermayeyle kurulan şirketler için adeta bir ekonomik tuzaktır. 2008 yılından bu yana değişmeyen asgari sermaye tutarı, günümüz ekonomik koşullarıyla uyumsuzdur. Bu durum, şirket sahiplerini yüksek avukatlık ücretleri ödemek zorunda bırakarak iş yapma olanaklarını kısıtlamaktadır.

Asgari esas sermaye miktarındaki bu sabitlenmiş tutar, girişimcilerin iş kurma süreçlerinde ciddi bir engel teşkil etmektedir. Şirketlerin hukuki yükümlülükleri konusunda getirilen cezaların yüksekliği, iş dünyasında hukuki uyumun sağlanması yerine, caydırıcılık ilkesinin ağır basmasıyla sonuçlanmaktadır.

Bu durum, ekonomik büyümenin ve yenilikçi girişimlerin önündeki engellerden biri olarak öne çıkmaktadır. Girişimciliği desteklemek yerine, iş dünyasını zorlaştıran bu düzenlemelerin gözden geçirilmesi ve günümüz iş dünyasına uygun hale getirilmesi elzemdir. Bu çerçevede, mevcut yasal düzenlemelerin eleştirel bir gözle değerlendirilmesi ve bu konudaki farkındalığın artırılması gerekmektedir.

Yorumlar

  • A
    Ayşe Erdebil
    Faruk arslan girişimci olmanın maliyeti adlı yazınıza yorumum şudur 250 bin üstü sermayeli olanların çoğunluğu üretim yapıyordur işçileri vardır yurt dışı ithalat ihracat müşterileri, şubeleri,birleşme,devralma yapılandırma işlemleri,konkordato işleri bir çok konuda avukatla koordineli çalışmak faydalıdır ve gereklidir ayrıca gider yazılır ve kdv si indirilir uzun ömürlü şirketler için gereklidir gerçek girişimcilik bilinç gerektirir ve bu konunun bağımsız denetim zorunluluğu gibi ttk ya eklenmesi gerekir fayda maliyet analizi yapilmasi gerekir siz yazı yazıyorsunuz farklı bakış acılarını da hiç bir şekilde kabul etmiyorsunuz daha olgun yaklaşmanız lazım

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor