Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

3735OKUNMA

Finlandiya’ya Gelen Doğrudan Yatırım 2019’da 62,9 Milyar Euro Oldu

2019 yılında yurtdışından Finlandiya'ya doğrudan yabancı yatırımların değeri 62.9 milyar Euro'dan 76,4 milyar Euro'ya yükseldi. Mali işlemler olarak Finlandiya'ya net 10.1 milyar Euro değerinde yatırım yapıldı. Yatırımların 8.0 milyar Euro’luk kısmı borç temelli kalemlerden oluştu. Finlandiya'ya sermaye doğrudan yabancı  yatırımcılardan ağırlıklı olarak kredi şeklinde giriş oldu.

Finlandiya'dan yurtdışına yapılan doğrudan yatırımların değeri 112,5 milyar Euro'dan 130,4 milyar Euro'ya yükseldi. Büyümenin büyük bölümü 13,8 milyar Euro'luk kıymet değişiklikleri ve 3,8 milyar Euro'luk yeniden yatırım kazançları ile açıklandı. Mali işlem olarak yurtdışındaki yatırımlar sadece 0,6 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Ülke grubu bazında incelendiğinde, Finlandiya'ya yapılan yatırımlar, 2019 sonunda yatırım stokunun birleşik payı yüzde 82 olan AB bölgesinden geldi. Finlandiya'nın içe dönük DYY stoku içinde Euro bölgesinin payı yüzde 45 oldu.

Buna bağlı olarak, Finlandiya'nın yurtdışına yaptığı doğrudan yatırımlar çoğunlukla AB (% 80) ve Euro bölgesi ülkelerine (% 51) gerçekleşti.

Kaynak: Finlandiya İstatistik Ofisi
Yayımlayan: Helsinki Ticaret Müşavirliği

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor