Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Enes CEBESamet DOĞAN
10 Ocak 2022Enes CEBE/ Samet DOĞAN
771OKUNMA

Fed Tutanaklarının Yayımlanmasının Ardından Piyasalar Negatif Seyrediyor

ABD merkez bankasının (FED) 14 -15 Aralık 2021 tarihli toplantısına ilişkin federal açık piyasa komitesinin (FOMC) toplantı tutanakları yayımladı.

Yayımlanan toplantı tutanaklarında özellikle arz-talep dengesizlikleri, enflasyon ve istihdama vurgu yapıldı. Bilindiği üzere Fed son toplantıda faizi sabit tutma kararı vermiş ancak gelecek yıl için faiz arttıracağını söylemişti. Diğer yandan birçok ekonomist 2022 yılı için Mayıs ayında ilk faiz artışını bekliyordu. Yayımlanan tutanaklardan sonra analistler, Fed ’in martta faiz artışına gitmesine ihtimal veriyor.

Toplantı tutanaklarında faiz artışının erkene alınma ihtimalini belirten ifade ise şu şekilde:

“Üyeler genel olarak, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, federal fon oranının üyelerin daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın gerekebileceğini belirtti.”

Riskler Devam Ediyor

Tutanaklarda, yüzde 2 enflasyon oranının aşıldığını vurgulayan komite, aşılar konusundaki ilerlemelerin ekonomik göstergeleri ve istihdamı olumlu etkilediğini aktarırken risklerin ise covid-19 virüsünün yeni varyantlarına bağlı olarak devam ettiğini açıkladı.

ABD’de süren enflasyon endişeleri boşa çıkmamış görünüyor ki Fed, toplantıda sık sık enflasyona değinerek, beklenenden daha hızlı adım atmak için şahin duruşu sergileyeceğinin sinyalini verdi.

Makroekonomik veri tarafından ele alırsak ABD aralık ayı özel sektör istihdamı, geçen yılın aynı ayından 807 bin kişi fazla gerçekleşerek piyasa beklentilerinin üstünde bir yükseliş kaydetti. Piyasa beklentilerinin üstünde gelen istihdam verileri, şahin duruşla paralel bir politika anlayışının geleceğini ifade ediyor. Zaten Fed varlık alımlarını geçtiğimiz aylarda azaltmaya başlamıştı.

Toplantı Sonrası Piyasalar Olumsuz Etkilendi

Fed’in şahin bir duruşu benimsemesi son zamanlarda doların güçlenmesini sağlıyor. Dolar geçen hafta 13 TL seviyelerinde gezinirken, tutanakların yayınlanması ile 14 TL sınırına dayandı. Dolar/tl şu sıralarda 13,83’ten işlem görüyor.

Altının ons fiyatı ise toplantı sonrası 1.830 dolardan başlayan düşüşünü devam ettirerek 1.800 dolar seviyesinin altına indi. Şu an ons altın 1.794 dolardan işlem görüyor. Gram altın, her ne kadar uluslararası altın fiyatlarında düşüş yaşansa da doların güçlenmesiyle birlikte istikrarını bozmayarak yükselişini sürdürdü. Yazım esnasında 798 lira seviyelerinde seyrediyor.

Kripto paralarda da fed tutanakları sonrası negatif bir seyir gözlendi. Bitcoin geçen hafta perşembe günü yaşadığı yüzde 5’lık düşüşün ardından inişli çıkışı bir performans göstererek 41 bin 893 dolar civarında işlem görüyor. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in negatif seyri diğer kripto para birimlerini de olumsuz etkiliyor.

Şahin Duruş Neyi İfade Ediyor? Piyasaların Seyri Nasıl Olacak?

Merkez bankaları, para politikalarını faizi arttırma yönünde şekillendiriyorsa şahin duruş söz konusudur. Böyle bir para politikası, varlık alımlarının azaltılmasıyla desteklenerek, piyasadaki bol likiditenin azaltılması esasına dayanıyor. Bol likiditenin azalmasıyla rezerv para doların diğer para birimlerine karşı değerlenmesi ve risk iştahının azalarak piyasalarda satışların hızlanması muhtemel gözüküyor. Teknoloji hisseleri başta olmak üzere hisse senedi piyasası, döviz piyasası ve kripto piyasalar da negatif seyir devam ediyor. Böyle bir duruş söz konusu olduğunda önümüzdeki süreçte için piyasadaki gerginliğin devam edeceğini ve sık sık düzeltmelerin yaşanacağını söylemek mümkündür.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor