Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
04 Kasım 2021Ozan BARDAKÇI
1128OKUNMA

Evlenme Ödeneği mi Kârlı, Evlenme İkramiyesi mi?

Anne babasından aylık alırken evlenen kız çocuklarının aylıkları kesilmektedir. Aylıklar kesilmekle birlikte bu kişilere evlenmeleri nedeniyle bir defaya mahsus toplu bir ödeme yapılır. Bu ödeme halk arasında çeyiz parası olarak bilinir

Evlenen kızlar kendilerine yapılan ödemeyi çeyiz parası olarak bilseler de yapılan ödemenin niteliği, ölen sigortalının statüsüne göre büyük ölçüde farklılaşır. Ölen sigortalı SSK’lı, Bağ-Kur’lu ya da 2008 sonrası memur ise kız çocuklarına evlenme ödeneği ödenir. Ölen kişi T.C. Emekli Sandığı’na tabi ise çeyiz parasının adı evlenme ikramiyesi olur ve ikramiye alabilecek kişilerin sayısı artar.

Evlenme ödeneği yalnızca, anne/babasından aylık alan kız çocuğuna aylıklarının 24 katı olarak tek seferde ödenir. Aylık dosyasında evlenen kişinin anne/baba veya kardeşleri varsa bu kişilerin aylıklarında 24 ay geçmeden düzeltme yapılmaz. Evlenen kız, ödeneği aldıktan sonra 24 ay içerisinde boşanırsa veya eşi ölürse 24 ay dolmadan aylık bağlanmaz.

Evlenme ikramiyesi ise 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi memur ve emeklilerin ölümü halinde aylık bağlanan eş, kız çocuğu ve annelerine aylıklarının 12 katı olarak tek seferde ödenir.  Aylık dosyasında evlenen kişinin anne/baba veya kardeşleri varsa bu kişilerin aylıkları 12 ay beklenmeden yeniden hesaplanır. Gerekiyorsa düzeltme yapılır. Evlenen eş, kız çocuğu veya anne ödeneği aldıktan sonra 12 ay içerisinde boşanırsa, evliliğin butlanına veya feshine karar verilirse 12 ay dolmadan aylık bağlanmaz. İkramiye alan kişinin eşi ölürse aylık bağlanması için 12 ay beklenmez.

Örnek bu ya; 1 Kasım günü(1)Emekli Sandığı Kanunu’na tabi eşinden dul aylığı alan eş, 2 Kasım’da evleniyor. Kendisine 12 aylık tutarında evlenme ikramiyesi ödeniyor. Evlendiği kişi de 3 Kasım’da vefat ediyor. Bu durumda 12 aylık ikramiyesini alıp Aralık ayından itibaren yeniden aylığa dönüyor. SSK ve Bağ-Kur’lunun eşinin ise 24 ay beklemesi gerekiyor. 

1-Emekli Sandığı aylıkları kural olarak her ayın birinde peşin ödenir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor