Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Furkan Musa DOĞAN
21 Ocak 2022Furkan Musa DOĞAN
1245OKUNMA

Evdeki hesap; EPDK'ya Uymuyor

Ekmek pahalı, emek ucuzdu.
L.N.TOLSTOY

Elektrik zamları sonrasında canım memleketimin insanı,  fatura hesaplamalarına kollarını sıvadı. Eee! Bu böyledir! Düşünmek için ihtiyacınız olması gerekir. Matematikle  hiç olmadığı kadar haşir neşir olan vatandaş ocak ayı için gelen elektrik faturalarında Eski Yunan Feylesofları gibi düşünmeye başladı.  Telefondaki hesap makinesi açtıktan ne görsün EVDEKİ HESAP; EPDK’YA  UYMUYOR. Bu doğrultuda kafalarda birkaç soru işareti oluştu.

Elektriğe gelen zamCIK aralık ayını kapsayacak mı?  Sorunun cevabını EPDK bünyesi cevapladı.

“Kıst uygulaması kapsamında, perakende satış şirketleri ilk okuma tarihi ile son okuma tarihi arasındaki gün sayısına göre; örneğin Aralık ayı içinde ne kadar gün varsa tüketimi ona göre oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, Ocak ayı içerisinde ne kadar gün varsa da yine tüketimi ona göre oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplanmaktadır.

Yani örnek vermek gerekirse tüketicinin ilk okuma tarihi 5 Aralık 2021, son okuma tarihi 5 Ocak 2021 olsun. Aradaki gün sayısı 31’dir. Mevzuatımıza göre son okumayı gün ortasında yaptığı varsayılmaktadır. Bu durumda eski tarifeye konu gün sayısı 26,5 yeni tarifeye konu gün sayısı ise 4,5’tur.

Kaynak: https://www.EPDK.gov.tr/Detay/Icerik/3-29879/aralik2021-donemi-elektrik-tuketim-bedeline-2022 

1.AŞAMA

EPDK’nın resmi anayasasında yer alan fatura hesaplama bölümüne ziyaret edin.
https://www.EPDK.gov.tr/Detay/Icerik/3-0-0-23/fatura-hesaplama

Evdeki hesap; EBDK'ya Uymuyor

2.AŞAMA

Tarife tanımını tüketim alanınıza göre belirleyiniz. Eğer tarife tanımızı bilmiyorsanız (0312) 201 40 00 telefon numarasından öğrenebilirsiniz.

3.AŞAMA

Tarife tanımınıza girdikten sonra size gelen faturanın üzerinde yazılı olan tüketim miktarınızı yazın. Eğer rakam faturayla uyuşursa sorun yoktur. Uyuşmuyorsa ise EPDK’nın resmi sitesinde tüketici şikayeti bölümünü ziyaret ederek şikayet talebi oluşturun      

Evdeki hesap; EBDK'ya Uymuyor

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor