Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Enes CEBE
19 Aralık 2021Enes CEBE
687OKUNMA

Eski ABD Hazine Bakanı Uyardı: Finansal Piyasalarda Düşüş Yakındır

Global enflasyonun ve ekonomideki belirsizliklerin yol açtığı sıkıntılar, üretici, tüketici ve yatırımcı cephesini olumsuz etkiliyor. Hali hazırda enflasyon, geçici olmadığını da tüm dünyaya kanıtladı. Öyle ki birçok ülke, ekonomide sıkılaşmaya giderek piyasadaki likidite bolluğunu azaltmanın peşinde.

Yaşanan ekonomik darboğaz, finansal sistemin sürdürülebilirliğine olumsuz etki ederken yatırımcılar hangi varlıklara yatırım yapacağını ve enflasyondan nasıl korunacağını düşünüyor. Yapılan seçimlerin hisse senetleri ve kripto varlıklarda yoğunlaştığını görmek mümkün. Öyle ki bazı kripto paralar ve hisse senetlerinde inanılmaz yüksek işlem hacimleri gerçekleşiyor. Geçenlerde bir kripto para, yeni korona virüs varyantının (Omicron) adını taşıdığı için yüzde 900 değerlenmişti. 690 dolar seviyelerine kadar çıktıktan sonra sert bir düşüşle 36 dolar seviyelerine kadar indi. Birçok meme hisse senedinde de (sosyal medya yoluyla popülerliği artan hisseler) durum aynı. Sosyal medyada duyulan varlıklara artan hücum, finansal sistemde varlıkların şişmesine yol açıyor. Bu hayali değerler ise en çok küçük yatırımcıları vuruyor.

Geçtiğimiz günlerde Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers, doyumsuz yatırımcılar tarafından pompalanan finansal piyasaların bir krize yol açabileceği konusunda uyardı.

Summers, kripto para birimlerine, meme ve teknoloji hisse senetlerine değindi. Eski bakan bu varlıkların altını çizerek piyasalarda çok fazla coşku olduğunu ve ileride finansal sistemin kendiliğinden düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını dile getirdi.

Bir süredir yüksek enflasyonun tehlikeleri konusunda da uyarıda bulunan Summers, Fed'in ekonomiye zarar vermeden aşırı fiyat artışlarını dizginlemesinin mümkün olmayacağını söyledi. Bu da sıkılaşma sürecinin çok çetin geçeceğine dair bir işaret olarak görülüyor. Şüphesiz piyasadan likiditenin sterilize edilmesi varlık fiyatlarına da yansıyacak.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor