Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Sinem KOLAY
04 Nisan 2022Sinem KOLAY
311OKUNMA

EPDK, şarj ağı işletmecileri için lisanslama usul ve esaslarını yayımladı

Elektrikli araçların iklim, çevre bilinci ve yakıt tüketimi gibi konularda benzin/LPG/Motorin ile çalışan araçlara oranla avantajlı olduğu artık pek çok kişi tarafından bilinen bir durum. Sık sık gelen akaryakıt zamlarına alışılmasıyla birlikte elektrikli araçlara olan merakın arttığını söylemek yanlış olmaz. Türkiye’deki vatandaşlar elektrikli araçlara yöneldiğinde ise karşılaştığı belli başlı problemler yüzünden bu çevre dostu araçlara karşı mesafeli. İlk aşamada karşılaşılan temel bir problem var:

Şarj istasyonlarının yeterli yaygınlığa ulaşmamış olması

EPDK bu problemin çözümü için kolları sıvadı ve 2021 yılı sonunda enerji dönüşüm daire başkanlığını bünyesine kazandırdı. Bununla beraber 2 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan EPDK Kurul Kararı’na göre, şarj ağı işletmeci lisansı işlemleri ile ilgili başvurulara ilişkin usul ve esaslar açıklandı.

Bu da demek oluyor ki şarj istasyonlarının yetersizliği konusundaki gerekli regülasyonlar yapıldı ve bu problemin önüne geçmek için gerekli adımlar atıldı. Benzin istasyonlarının yaygınlık derecesinde bir yaygınlığın ne zaman kazanılacağı ise, soru işareti olmaya devam etmekte.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor