Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
10 Şubat 2022Ozan BARDAKÇI
659OKUNMA

Engelli çocuğu olan kadınlara hizmet ilavesi yapılır mı?

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç çocuğu olan kadın sigortalılar için Ekim/2008 döneminde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunla hizmet ilavesi ve yıpranma hakkı getirildi.

Bakıma muhtaç çocuğu olan kadınların çalışmalarının dörtte biri ayrıca prim günlerine ekleniyor. Hizmetlere eklenen prim günü süresi kadar da kadın sigortalının emeklilik yaşından düşülüyor. Bir nevi fiili hizmet zammı.

Dolayısıyla bakıma muhtaç çocuğu olan kadın sigortalıların her dört yıllık çalışması beş yıl kabul ediliyor. Ayrıca her dört yıl için emeklilik yaşı bir yaş azalıyor.

Bu hak Ekim/2008 döneminden sonraki çalışmalar için geçerli olmakla birlikte bu tarihten önce işe/memuriyete başlayan kadın sigortalılar da bu haktan faydalanabiliyorlar. Ayrıca bu hakkın kullanımında hizmet ilavesi ve yaştan indirim bakımından da herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan kadın sigortalıların bu durumu gösteren sağlık kurulu raporu ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları halinde işlemler başlıyor.

SGK Sağlık Kurulu tarafından raporun uygun görülmesi halinde çalışılan günler için prim ilavesi ve yaş indirimi yapılıyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor