Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Enes CEBE
19 Ocak 2022Enes CEBE
807OKUNMA

Enflasyon ve Tether İlişkisi: Türk Lirasından Stabil Coinlere Kaçış

Geçtiğimiz günlerde pek çok haber sitesi, bir stabil coin olan Tether ile en fazla işlem yapılan para biriminin Türk lirası olduğunu açıklamıştı.

Böyle bir işlem yoğunluğunun arkasında birkaç neden bulunuyor. Detaylara girmeden önce kavramlar üzerinde biraz duralım. Stabil coinler, değeri tamamen belirli bir rezerv varlığa sabitlenmiş kripto paralardır. Örneğin doların değerine sabitlenmiş birçok stabil coin bulunmaktadır ve bunlardan biri de Tetherdir.

Kripto paralarda görülen yüksek dalgalanmalara kıyasla değeri dolar gibi bir varlığa endeksli olan stabil coinler, bu dalgalanmaları yaşamazlar. Böylece yatırımcılar parasını, kripto değişim platformlarında, yatırıma her zaman hazır bir şekilde stabil coinlere park edebilir. Ayrıca ucuz işlem maliyetleri sayesinde stabil coinler, EFT işlemlerinde de sık sık tercih edilir. 

Tether İşlemlerinde Lider, Türk Lirası Oldu

Stabil coinlerin ne olduğunu ve neden kullanıldığını kısaca anlattık. Peki halkımız neden bu varlığa bu kadar talebini artırdı? Bunun en büyük nedeni şüphesiz enflasyon.

Enflasyondan Kaçınmak

Vatandaşlarımız enflasyondan kaçınmak için dolar, altın ve kripto para gibi varlıklara yöneliyor. Alım gücünü korumak isteyen insanlar, farklı alternatiflere yöneldikçe TL’ye olan talep azalıyor ve TL değersizleşmeye devam ediyor.

Türkiye’de enflasyon oranlarının yüzde 36’ya kadar çıkmasına karşılık mevduat faizlerinin oldukça düşük kalması da TL’den kaçışın en büyük sebeplerinden.  

Dolar veya kıymetli maden hesabı yerine Stabil coin tercih edilmesinde ise şu etken öne çıkıyor; bankaların döviz kurlarında uyguladığı makasların yüksek olması. Alım satımda ödediği farkların yüksek olduğunu gören vatandaşlar, ucuz komisyonlu ve makasın olmadığı kripto değişim platformlarını tercih etmeye başladı. Bu doğrultuda özellikle 2021 yılında Tethere olan talep muazzam ölçüde arttı.

Son Çeyrekte Kripto İşlemlerinin Günlük Ortalama Hacmi 1,8 Milyar Dolara Ulaştı

Blockchain analitik şirketi Chainalysis verilerine göre 2021’in 4. çeyreğinde Türk Lirası ile yapılan kripto para işlemlerinin hacmi günlük ortalama 1,8 milyar dolara ulaştı.

FRNT Financial, Binance BTC/TRY ve USDt(Tether)/TRY işlem hacmini gösteren bir grafik paylaştı:

Enflasyon ve Tether İlişkisi: Türk Lirasından Stabil Coinlere Kaçış

Grafiğe baktığımızda enflasyonun çok daha hissedildiği ve TL’deki kayıpların hızla arttığı Kasım ayında Tether/TL işlem hacminin (mavi çizgi) oldukça arttığı gözlemleniyor. Diğer aylarda Kasım ayına nazaran daha az işlem hacmi gerçekleşse de yine de işlem hacimlerinin çok yüksek olduğunu görmek mümkündür.

Değerlendirme

Bir ülkenin itibari parası o ülke için çok önemlidir. Çünkü para, hesap birimi olma, servet saklama ve mübadele aracı olma gibi işlevlerini yerine getirdikçe itibarı yerinde olur. Ancak enflasyonun çok yüksek olduğu zamanlarda ülkenin para birimi hızla değer kaybetmeye başlar ve bu işlevlerinde bozulmalar meydana gelir.

Bugün ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon ve kur hareketleri, TL cinsinden para biriktirmeyi güç kılmaktadır. TL’deki yaşanan kayıplar, vatandaşlarımızı farklı alternatifler aramaya itmektedir. Nitekim dolar, altın ve kripto paralara olan talebin artmasının sebebi de budur.   

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor