Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
Ozan BARDAKÇI
474OKUNMA

Emekli ikramiyesi tahville mi ödenecek?

Bahar aylarının başında doğa ısındıkça zihinlerdeki hareketlilik de artar yavaştan. Abartmalar, senaryolar ve türlü türlü düşünceler yazın sıcağına kadar keyif verici bir hareketlilik sunar insana. Her şeyi bilip her şeyi öngörebilenlerimiz de bu dönemlerde çıkıverir piyasaya.

Atar taşı kuyuya; çıkarabilene helal ola…

Sosyal güvenlikle ilgili dedikodular da alır başını gider bahar aylarında. “Emekli aylıkları ödenemeyecekmiş”, “yeni kademeli yaş gelecekmiş”, “stajyere müjde” gibi çok sayıda konu başlığı yerini alır can sıkıntısıyla dolu boş zamanlarda.

Konu başlıkları arasında her yıl mart sonu nisan başı gibi “memur emekli ikramiyeleri” de yer alır. Rivayete göre SGK’nın parası bittiği için artık ikramiyeler ödenemeyecektir. SGK ikramiyeleri ödeyemeyeceği için de emekli olanlara “tahvil” verecektir. Öyle güçlü bir rivayettir ki bu SGK personelinde bile karşılık bulabilir.   

Tahvil denilen şey devletin iç borçlanma senedidir. Geri ödemesi bir yıldan az olanlara “bono” bir yıldan fazla olanlara ise “tahvil” denir. Yani rivayete göre SGK, ikramiyeleri ödeyemeyeceği için bir yıldan daha fazla bir zaman sonra ödemeyi planlamaktadır.  

Memurlar istekle emekli olmak için genelde Ocak ve Temmuz katsayı artışlarını bekleyerek emekli olurlar. Çünkü ikramiyeleri yeni katsayıdan olacağı için daha yüksek olur. Genellikle Ocak ayında 30 gün daha yıllık izin hakkı kazanan memurlar daha çok Temmuz aylarında emekli olmayı tercih ederler. Hal böyle olunca ikramiye dedikodusu da mart-nisan aylarında boş zamanlarımızı meşgul edebilir.

Memurların emekli ikramiyesi SGK tarafından emekliye ödenir. Fakat bu ödeme “faturalı alacak” statüsünde olduğundan SGK tarafından memurun son Kurumuna fatura ediliyor ve Hazineden tahsil edilir. Dolayısıyla memurun Kurumuna fatura edilen ikramiyenin ödeme aracısı SGK olur.  

Tahvil ile ödeme bahsine gelince, tahvili çıkaran da parayı basan da Hazine; ikramiyeler de ödenir elbet bir şekilde. 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor