Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

12 Aralık 2022
560OKUNMA

Elektronik defter ve belgeleri vergi müfettişine ibraz etmek için müfettişin bürosuna gitmeye gerek kalmadı: e-Viz devrede

Vergi Denetim Kurulu, elektronik defter ve belgeler ile elektronik ortamda tutulan/üretilen diğer belgelerin, incelemeyi yürüten Vergi Müfettişine elektronik ortamda ibrazını sağlayan Elektronik Veri İbraz Sistemini (e-Viz) 1 Aralık’ta devreye aldı.

e-Viz sistemi ile;

  • Hazine ve Maliye Bakanlığının elektronik ortamda tutulmasına izin verdiği elektronik defter ve belgeler ile elektronik ortamda oluşturulan diğer tüm dosyaları ibraz imkânı,
  • Elektronik defter ve belgelerin, çalışma hayatını aksatmaksızın elektronik ortamda yasal süreler dahilinde 7/24 ibraz imkanı,
  • İbraz yetkilisi olunan tüm vergi incelemeleri için tek bir sistem üzerinden ibraz işlemlerini yönetme imkânı,
  • İbraz sürecinin hangi aşamada olduğunu takip imkânı,
  • Büyük boyutlu dosyaları ibraz imkânı,
  • Sisteme yüklenen her bir dosya için dosya değişmezlik bilgisi (SHA256) oluşturularak ibraz imkânı,
  • Güvenli elektronik imza kullanılarak üretilen belge ile ibraz işlemini yasal olarak belgelendirme imkânı,

sağlanıyor.

Vergi Denetim Kurulu’nun Mükellef Portalı üzerinden veya https://vdk.hmb.gov.tr/e-viz  adresinden doğrudan erişim sağlanan sistem için önce elektronik defter, belge ve diğer belgelerin ibrazına yetkili şahıs/şahısların belirlenmesi gerekiyor.

Sonra ise elektronik defter, belge ve diğer belgelerin elektronik ortamda ibrazını sağlayan ve nihayetinde ibraz belgesi üreten Veri İbraz Sisteminin kullanılması gerekiyor.

Öte yandan e-İbraz Belgesinin elektronik ortamda imza altına alınması için elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından temin edilmiş elektronik imza gerekiyor.

Konuya ilişkin ayrıntılı açıklamalara ve e-Viz SİSTEMİ MÜKELLEF KULLANIM KILAVUZU’na Vergi Denetim Kurulunun internet sitesinden ulaşılabiliyor.

e-Viz Tanıtım Videosu - Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı (hmb.gov.tr)

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor