Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Bülent TAŞNazmi KARYAĞDI
25 Ocak 2022Bülent TAŞ/ Nazmi KARYAĞDI
891OKUNMA

Elektrik üreticileri, gemi inşaatçıları ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten şirketlere %1’lik kurumlar vergisi indirimi getirildi

Resmî Gazetede 22 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan 7351 sayılı Kanunla ihracatçı kurumlara ve imalatçı kurumlara normal oranın bir puan altında kurumlar vergisi oranı uygulanması imkânı getirildi.

Kimler indirimli orandan yararlanabilecek?

Düzenleme uyarınca kurumlar vergisi mükellefi olup,

  • İhracat yapan kurumlar ve
  • Sanayi sicil belgesine haiz olup fiilen üretim faaliyetinde bulunan kurumlar

İndirimli kurumlar vergisi imkânından yararlanabilecekler.

Sanayi Sicil Kanununun (6948 sayılı) 1. maddesine 2017’de yapılan ekleme sonucunda devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de sanayi sicil belgesi kapsamına alınmıştı.

Buna göre elektrik üreticileri, gemi inşaatçıları ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler sanayi işletmesi olarak kabul edilmekte olup bunlar sanayi sicil belgesi edinebilmekte olup kurumlar vergisi uygulamasından yararlanabilecekler.

Uygulanacak indirimli oran nedir?

İndirimli kurumlar vergisi oranı uygulaması 2022 yılı kazançlarına uygulanarak başlayacak.

2022 yılı kazançlarına %23 kurumlar vergisi oranı uygulanacak.

Bir oran değişikliği olmazsa 2023 yılı kazançlarından itibaren Kurumlar Vergisi Kanunundaki orijinal oran olan %20 uygulanmaya devam edecek.

Bu çerçevede indirim kapsamında olan mükelleflerin indirim kapsamındaki kazançlarına 2022 yılı için %22, 2023 yılı ve sonraki yıllar için %19 oranı uygulanacak.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor