Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Gençlerin Gözünden Türkiye

Uğur Furkan ÖZDEMİR
30 Aralık 2020Uğur Furkan ÖZDEMİR
2459OKUNMA

Ekonomi; Türkiye'nin Son Yıllarda Karşılaştığı En Büyük Sorun

Kuruluşundan bu yana Türkiye Cumhuriyeti, öncülü Osmanlı İmparatorluğu’nun bıraktığı olumsuz miraslardan dolayı pek çok sorunla karşılaşmıştır. Bununla beraber, 2. Dünya Savaşı, Soğuk Savaş dönemi, darbeler, terör Türkiye’nin gerek ekonomik gerek demokratik anlamda sorunlarına sorun eklemekle kalmamış, bazılarını ise kronikleştirmiştir. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti bazı sorunlarını çözmüşse de diğerlerinin, özellikle pandeminin dünyayı kasıp kavurduğu şu günlerde, şiddeti artarak devam etmektedir.

2019 yılında Kadir Has Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Türk halkı, Türkiye’nin en büyük sorununun ekonomi ve terör olduğunu düşünüyor. Geçmiş yıllarda terörün payı PKK eylemlerinden dolayı daha fazlaydı. Şimdi PKK’nın yerini FETÖ terör örgütü doldurmuş gibi duruyor, yine de göz ardı edilmemesi gereken nokta şu ki, ekonomi sorunu halkın gözünde terörle aynı seviyeye gelmiş, hatta kimisine göre geçmiş durumda.

Hiç şüphesiz, son zamanlarda yapılan hatalı para politikalarının sonucu olarak yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısındaki değer kazançları, özellikle dolar borcu olan kişi ve kuruluşları da zor duruma sokmaktadır. Üzerinde düşünülmesi gereken bir nokta da doların son zamanlarda diğer yabancı para birimlerine karşı değer kaybetmesine rağmen Türk lirasına karşı değer kazanmaya devam etmesidir.

Son birkaç aydır hayatımızda olan pandemi sürecinin de, 2013-2014 yılından itibaren negatif bir seyir izlemeye başlayan Türk ekonomisine ağır bir darbe vurduğu kuşku götürmez bir gerçek. Gelir kaybına dayanan talep daralması, arz şokları, salgın sebebiyle bazı sektörlerin faaliyetlerini azaltıp, bazı sektörlerin faaliyetlerini tamamen durma noktasına getirmesi bu ağır tahribatın yalnızca birkaç sebebi.

Görüldüğü üzere, ekonomi Türkiye’nin son yıllarda karşılaştığı en büyük sorun olarak gözüküyor. Ne yazık ki bu durumdan çıkmanın çözümlerini uzun yıllar gerektiren ekonomik reformlar oluştursa da yine de kısa vadeli çözümlerden söz etmek mümkün. Bunların başında diplomatik ilişkileri yumuşatmak geliyor. Son yıllardaki Doğu Akdeniz’de vuku bulan Türk-Yunan gerginliği, yanı başımızda cereyan eden Azeri-Ermeni savaşı, Fransa’yla olan karikatür krizi uluslararası arenada Türkiye’yi yalnızlaştırmaktadır. Bunun ekonomik sonuçlarından biri de Türkiye’nin şu sıralar çok ihtiyacı olan yatırımcının ülkeye gelmesini önlemesidir. Dolayısıyla gerekli diplomatik adımların atılıp bozulmakta olan ilişkileri geliştirmek ülkenin hem diplomatik hem de ekonomik istikrarı açısından elzemdir.

Yorumlar

  • B
    Bartu Can Günsel
    Türkiye'nin güncel durumunun güzel bir Türkçe ve yalın bir dille aktarıldığını düşünüyorum. Herhalde bundan daha iyi açıklanamazdı. Bu yazının oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür ederim.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor