Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Gençlerin Gözünden Türkiye

Aysu ŞİRİN
21 Ocak 2021Aysu ŞİRİN
1963OKUNMA

Ekonomi Koronavirüsten Daha Çok Korkutuyor

Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde salgının yarattığı tahribatı başta sağlık olmak üzere hemen her sektörde görebiliyoruz. Makroekonomik göstergelerdeki olumsuz gidişat, vatandaşta bir gelecek kaygısı yaratıyor. Her sabah hayatını idame ettirebilmek adına işe gitmek üzere evinden çıkan kişi, akşam evine virüs kapmadan sağlıkla dönebilecek miyim tedirginliğiyle dönüyor. Kimi ekonomik sıkıntılardan dem vururken kimi eğitimin online devam etmesiyle ortaya çıkan fırsat eşitsizliğinden kimi ise sağlık sektöründe yaşanan aksaklıklardan şikayetçi. Hal böyleyken herkesin aklında “Türkiye’nin en önemli sorunu nedir” sorusu var.

İstanbul Ekonomi Araştırma ekibi, 14-17 Ekim 2020 tarihlerinde on iki ilde gerçekleştirilen bir anketle bin 501 kişi ile bu soruya yanıt aradı.

 İlk sırada ekonomi var

Ekonomi Koronavirüsten Daha Çok Korkutuyor

Anket sonuçlarına göre yüzde 33,9 oranla ekonomi ilk sırada karşımıza çıkıyor. Onu yüzde 19,5 ile işsizlik takip ediyor. Katılımcılar aynı zamanda yüzde 5,7 terör, yüzde 4,6 kötü yönetim, yüzde 4,2 eğitim sistemi ve yüzde 4,2 korona salgını şeklinde cevaplar verdiler.

Türkiye’nin en önemli sorununu ekonomi olarak gören yüzde 33,9‘luk kesim, bu tutumlarına gerekçe olarak; pandemi sürecinde gerekli desteği alamadıklarını, tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) aylık artışların alım güçlerini azalttığını, döviz kurunda yaşanan oynaklıkları ve altın fiyatlarının yüksekliğini gösterdiler.

Bankalara tepki yağdı

Türkiye’nin Koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki hasarını en aza indirmeyi amaçlayan tedbir kararlarından bir diğeri de kamu bankalarının vatandaşa 10 bin TL’ye varan, 6 ay geri ödemesiz ve 36 ay vadeli taksit imkanlarıyla Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi sunmalarıydı. Aylık hane halkı geliri 5 bin TL ve altında olan ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensupları ve diğer vatandaşlar tarafından alınabilecek bu kredi, başvuru yapan her ihtiyaç sahibine olumlu yanıt vermedi. Ayrıca kimi özel bankaların kredi ve kredi kartı borcu öteleme sözü verip bu sözü tutmamaları ve taleplere yüksek faiz uygulamaları da vatandaşı deyim yerindeyse canından bezdirdi.

Pandemi sürecinde ev-iş yeri kirası ödeyen, evden çalışma sistemine geçilmesiyle maaş kesintisi yaşayan, işten çıkartılan ve ev geçindirenler için sürecin belirsizliği, geçimim mi sağlığım mı çelişkisini daha çok yaşatacağa benziyor. Şimdilik gözler aşı çalışmalarından gelecek sevindirici haberlere çevrildi.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor