Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Atilla BUDAK
30 Aralık 2012Atilla BUDAK
1296OKUNMA

Düşük Bedelli Fatura Düzenlemek Hiç Düzenlememekten Daha Tehlikeli

Vergi İdaresinin ve Kanun koyucunun temel hedefi vergiye konu işlemleri kayıt altına almak ve belge düzenini sağlamaktır. Bununla birlikte bazı durumlarda kayıt düzeninden tamamıyla uzaklaşmak, kısmen kayıt düzeninin içinde kalmaya nazaran olumlu sonuçlar doğurabilmektedir.

Vergi hukuku açısından bazı eylemlerin yaptırımı sadece maddi düzeyde kalırken bazılarının yaptırımı hapis cezasını da gerektirir boyuta ulaşabilmektedir. Bu kapsamda düşük bedelli fatura düzenleyen bir mükellefin durumu ile hiç fatura düzenlemeyen bir mükellefin durumunu aşağıda gibi karşılaştırabiliriz.

Örneğin A firmasının vermiş olduğu hizmet bedelinin 10 bin lira olduğunu varsayalım. Bu hizmet karşılığında eğer 9 bin lira tutarında fatura düzenler, kalan bin lira için fatura düzenlemez ve bu durum incelemede tespit edilirse, VUK madde 359/a-2 maddesi gereğince 3 kat vergi ziyaı cezası ve 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacaktır. Oysa 10 bin lira tutarındaki hizmet için hiç fatura düzenlemezse sadece bir kat vergi ziyaı cezasına muhatap olacaktır.

Fiil

Dayanak

Yaptırım

Fatura   Düzenlememek

VUK Md. 341-344

Vergi Aslı+1Kat   Vergi Ziyaı Cezası

Düşük Bedelli Fatura Düzenlemek

VUK Md. 359/a-2

18 aydan 3 yıla   kadar hapis cezası + vergi aslı + 3 kat vergi ziyaı cezası

 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor