Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Hasan Halil GÖNÜL
19 Aralık 2022Hasan Halil GÖNÜL
314OKUNMA

Dünya Sağlık Örgütü şekerle tatlandırılmış içecekleri vergilendirmeyi öneriyor

Dünya Sağlık Örgütü 13 Aralık 2022 tarihinde, şekerle tatlandırılmış içecekler için ilk küresel vergi el kitabını yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütünün el kitabı, Meksika, Güney Afrika ve Birleşik Krallık gibi böyle bir vergiyi başarıyla uygulayan ülkelerin deneyimlerini öne çıkarmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü Sağlığın Teşviki Direktörü Dr. Rüdiger Krech; şekerle tatlandırılmış içecekler üzerindeki vergilerin, bir yandan sağlıkta eşitliği geliştirip evrensel sağlık sistemini hayata geçirmek için gerekli geliri sağlarken diğer yandan da hayat kurtarma ve hastalıkları önleme potansiyeli nedeniyle sağlıklı bir hayatı teşvik etmek için güçlü bir araç olabileceğini ifade etmektedir.

Açıklamaya göre;

  • Halen en az 85 ülke bir tür şekerle tatlandırılmış içecek vergilendirmesi uygulamaktadır.
  • Şekerle tatlandırılmış içecekler ile tütün ve alkol üzerindeki vergilerin; hastalıkları, yaralanmaları ve erken ölümleri önlemenin uygun maliyetli bir yolu olduğu kanıtlanmıştır. Şekerle tatlandırılmış içecekler vergisi ayrıca şirketleri şeker içeriğini azaltmak için ürünlerini yeniden formüle etmeye teşvik edebilir.
  • Alkolsüz içecekler, aromalı sütler, enerji içecekleri, vitaminli sular, meyve suları ve şekerli buzlu çaylar dahil olmak üzere şekerle tatlandırılmış içeceklerin düzenli tüketimi, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde diş çürükleri, tip 2 diyabet, kilo alımı ve obezite, kalp hastalığı, felç ve kanser riskinin artmasıyla ilişkilidir.
  • Şekerle tatlandırılmış içeceklere vergi uygulanmasının, ürün fiyatlarını artırdığını ve talebi azalttığını dolayısıyla da bu ürünlerin daha az satılmasına neden olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. (1)

Dünya Sağlık Örgütü, ülkeleri bu sağlıksız ürünlerin fiyatlarını yükseltmek ve böylece talebi ve tüketimi azaltmak için şekerle tatlandırılmış içecek vergilerini uygulamaya geçirmeye veya böyle vergiler varsa bunları artırmaya çağırmaktadır.

El kitabı, ülkelerin şekerle tatlandırılmış içecek vergilerini geliştirmeleri, tasarlamaları ve uygulamaları için rehberlik etmek üzere hazırlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü, ayrıca sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için mali politikalara ilişkin DSÖ kılavuzunun son taslağı hakkında çevrimiçi bir kamuoyu istişaresi de başlatmış durumdadır. Ülkelerin daha sağlıklı nüfusa sahip olmasına yardımcı olmak için şekerle tatlandırılmış içecek vergilerini uygulamalarına yönelik güçlü bir tavsiyeyi içeren kılavuzun 2023 ortasına kadar sonuçlandırılması planlanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına(2) ve el kitabına(3) aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir.

İlgili olarak Dünya Bankası’nın(4)ve UNICEF’in(5) yayınlarına da bakılabilir.

Konuyla ilgili olarak daha önce yazdığımız yazımızın bağlantısı da aşağıdadır.(6)

(1) https://www.bbhub.io/dotorg/sites/2/2019/04/Health-Taxes-to-Save-Lives.pdf
(2)https://www.who.int/news/item/13-12-2022-who-calls-on-countries-to-tax-sugar-sweetened-beverages-to-save-lives
(3)https://www.who.int/publications/i/item/978924005629
(4)https://openknowledge.worldbank.org/entities/publication/9498c3ef-b425-54f1-aafd-d3d3b8411674
(5)https://www.unicef.org/media/116681/file/Sugar-Sweetened%20Beverage%20(SSB)%20Taxation.pdf
(6) https://vergialgi.com/sekerli-icecek-vergisi

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor