Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Furkan Musa DOĞAN
16 Ocak 2023Furkan Musa DOĞAN
226OKUNMA

Dünya Ekonomik Forumu 2023 Küresel Risk Raporundan bazı öngörüler

2022 yılının ve sonrasının enflasyon serüvenine dair

IMF’e göre küresel enflasyon 2022’de %9 olarak belirlenmişti. Yeni yayınlanan rapora göre 2023 yılında bu oran %6.5 ve 2024 yılında %4.1 olarak belirlendi. Bu öngörü küresel piyasalarda dezenflasyon yaşanacağını gösteriyor. Enflasyonist dinamiklerin karmaşıklığı ve uzun süren Ukrayna’daki  savaş, enerji piyasalardaki tedarik zincirinde yaşanan sorunlar arz yönlü politikaların yanında kamu sektörününde teşvik ve diğer  zorunlu politikalara ortam oluşturuyor.

Dünya Ekonomik Forumu 2023 Küresel Risk Raporundan bazı öngörüler

Kaynak: WEF

Öngörülere dair

Gelişmiş ekonomilerde genel devlet brüt borcu 2022’de GSYİH’nin %112’sine ulaştı. Gelişen ve gelişmekte olan pazarlar için GSYİH’nin %65’ine tekabül etmektedir.

Rapora göre ekonomik büyümenin gerilediği bu dönemde gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde pazar etkileri sıkı para politikası ile düzenleniyor.

Örneğin Gana geçtiğimiz günlerde IMF ile 3 milyar dolarlık bir kurtarma paketi anlaşması yapmıştı. Yıl içinde geniş tabanlı bir küresel durgunluğun enflasyonu azaltacağı yönünde öngörülüyor. Diğer taraftan artan temerrüt riski sergileyen daha büyük gelişmekte olan pazarlar arasında yer alan Arjantin, Mısır ve Türkiye’de aşağı yönlü risklerin ve daha uzun süreli ekonomik düzensizliğinin olacağının yanı sıra stagflasyon sorunun ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor