Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

YKS-Tercihe Giden Yol

Cansu YÜCE
29 Temmuz 2021Cansu YÜCE
1227OKUNMA

Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversite’nin birden çok kampüsü bulunmakta ancak fakülte ve bölümlerin çoğunluğu İzmir’in Buca ilçesinde bulunmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Buca’nın Dokuzçeşmeler mevkiinde bulunan kampüste, Mühendislikler, Fen- Edebiyat fakültesi, Mimarlık Fakültesi vb fakülte ve bölümlerin çoğunluğu ise Buca-Tınaztepe kampüsünde bulunmaktadır. Eğitim Fakültesi de yine Buca ilçesinde bulunmakta ve onun da kendine ait kampüsü bulunmaktadır. Tıp fakültesi ise Balçova kampüsündedir.

En büyük kampüsü Tınaztepe kampüsü olmakla beraber kampüsün içinde cafeler, yemekhane, merkezi kütüphane, sağlık merkezi gibi birçok tesis bulunmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kampüsünün de kendine ait yemekhanesi, kütüphanesi, konferans salonu ve cafeleri bulunmaktadır. Yemekhanede öğlen ve akşam yemek çıkmaktadır. Günlük tek öğün yemek yemek isterseniz 4,5 TL ancak her hafta Cuma gününden kayıt oluşturup bir hafta 5 öğün yemek yemek isterseniz toplamda 12 TL gibi bir rakam ödersiniz. Yemek menüsü oldukça dengeli ve görece lezzetlidir.

İİBF öğretim görevlisi kadrosu olarak oldukça donanımlıdır. Hocaların her biri alanında uzman ve daima dersler yoğun ve kapsamlı geçer. İİBF bölümlerinde örgün öğretim ve ikinci öğretim olanakları bulunmakta. Öğrenim dili  %30 Türkçe olan bölümlerde İngilizce hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır. Bölüm dersleri içinde de zorunlu ve seçmeli İngilizce dersleri bulunmaktadır.

Buca’da konaklama için birden fazla seçeneğiniz var. Kız öğrenciler için yapılan en az 3 KYK yurdu bulunmakta ve bunun en büyüğü Tınaztepe Kampüsünün hemen yanında yer almaktadır. Diğer kampüsler de İİBF Kampüsüne ortalama yürüme 15 dk uzaklıkta bulunmakta, otobüs ve minibüs güzergâhlarındadır.

Erkek öğrenciler için KYK yurtları da aynı şekilde İİBF kampüsüne yakın mesafelerdedir. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversite’nin kız-erkek karışık konaklayabileceği kendi yurdu bulunmaktadır. Buca ilçesinde birçok özel kız ve erkek yurdu da bulunmaktadır. Ayrıca apart dairelerde de konaklama yapabilirsiniz. Ya da eşyalı ya da boş olarak daire kiralamak isterseniz de seçenekleriniz oldukça fazladır. 1+1 eşyalı daireler için kiralar 1100 TL’den 2000 TL ye dek uzanmakta. Elbette öğrencilerin yoğun olarak kiralama yaptığı Ağustos ve Eylül aylarında kiralar biraz daha yüksek olabilmekte. Okul çevresinde birçok market, bakkal, manav bulunduğundan yiyecek fiyatları büyük şehirlere göre normal hatta zaman zaman daha uygun olabilmekte. Üstelik halk pazarına giderseniz çok daha uygun ve taze sebze meyveye ulaşabilirsiniz.

Yine aynı şekilde okul çevresinde ve Buca ilçesinde yemek yiyip arkadaşlarınızla hoş vakit geçirebileceğiniz bir çok cafe-restoran da bulunmakta. Ancak özellikle bahar ve yaz aylarında serin ve maliyeti çok çok daha az zaman geçirebileceğiniz bir yerden bahsetmeme izin verin: Hasanağa Parkı. İİBF kampüsünün tam karşısında alabildiğine geniş, yemyeşil bir park burası. Üniversite kataloglarındaki yemyeşil çimler vardır ya işte burası orası. Üstelik içinde basketbol sahası, tenis kortu, spor alanları, yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru da bulunuyor. Hatta yeni başlayan uygulama ile artık çok uygun fiyatlara saati 4-5 TL’ye bisiklet kiralayıp doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Buca ilçesinde size bir yerden daha bahsedeceğim. Tınaztepe kampüsünün hemen karşısında Tarık Akan Kültür Merkezi. Bu merkez sadece öğrenci ve 25 yaş altı gençlere ait. İçerisinde hem ders çalışabileceğiniz alanlar bulunmakta hem de hoş vakit geçirebilirsiniz. Merkezin içinde playstation salonu, ufak bir bowling salonu, ufak bir sinema salonu (çok güzel kısa filmler tüm hafta gösterimde), çamaşırhane ve kütüphane bulunmakta. Sıkı durun en güzel yanını söylüyorum: Tüm bunlar kayıtlı öğrenciler için ücretsiz. Hepsinden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Kulağa tam bir öğrenci dostu ilçe gibi geliyor değil mi?  Üstelik takip ederseniz Belediyenin birçok tiyatro, konser vb. etkinliklerine de ücretsiz katılabilirsiniz. Harika tiyatro oyunları izlediğimi söylemeliyim. Tiyatro ile ilgileniyorsanız özellikle Dokuz Eylül Üniversitesi İİİBF Tiyatro Kulübü’nünde her yıl düzenlediği bir tiyatro haftası bulunuyor. Bu hafta içinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen tiyatro kulüplerinin oynadığı tiyatro oyunlarını ücretsiz seyredebilirsiniz.

Bu kadar Buca’yı övdükten sonra birkaç da olumsuz yanını eklemem gerek. Buca biraz dışarda kalmış bir ilçe, Konak meydana ya da daha da uzağa Karşıyaka gibi ilçelere gitmek için biraz yol gitmeniz gerekecek. Konak-Buca arası yaklaşık 40 dk, Karşıyaka-Buca arası ise 1 saate yakın sürmekte. İzmir denince akla Alaçatı-Çeşme geldiğini duyar gibiyim. Maalesef oralara gitmek için uzun bir yolculuğa çıkmanız gerekecek tabi kendi aracınız yoksa :) Kendi aracınızla Çeşme-Buca arası otobandan yaklaşık 1 saat 15 dk sürmekte.

Ulaşımdan bahsetmişken İzmir’de ulaşım aktarma mantığı üzerine kurulu, özellikle İstanbul’dan gelenler için buna alışması biraz zor olabiliyor. Ancak aktarma mantığından dolayı 90 dk içinde hangi belediye toplu ulaşım aracına binerseniz binin ücret alınmıyor. Öğrenci kartınızla tek basışınız ise ortalama 1,70 TL. Buca Şirinyer’de bulunan metro İzban olarak adlandırılıyor ve Metro güzergahı ile farklı güzergaha sahip ancak ikisinin ortak 2 durağı bulunmakta. Bu duraklarda inerek geçiş sağlayabilirsiniz. İzban’da ve uzun mesafe araçlarından son birkaç yıldır gittiğin kadar öde sistemi bulunmakta ancak şehir içinde öğrenci kartınızla çok uyguna seyahat edebilirsiniz.

Son olarak İzmir oldukça sevimli bir şehir. Gezip görebileceğiniz birçok tarihi ve kültürel yer ve yapı bulunmakta. Eminim burada olduğunuz süre boyunca hepsini gezmek için bol bol zamanınız olacak. Denize girebileceğiniz birçok sahil bulunmakta. İnsanları genel olarak oldukça yardımsever ve sıcakkanlı. Yazın oldukça sıcak olduğunu eklemem gerek, kışı çok sert değil ama bu şehirde yaşayacaksanız kış yağmurları için bir yağmur çizmesi almanızı şiddetle öneririm. :) İzmir denince akla o kadar çok şey geliyor ki ne yeni nerede yenir nereye gidilir nasıl yapılır ?  Eğer burada okumak ve yaşamak isterseniz bunların hepsini zamanla öğreneceksiniz. Keyifli bir tercih dönemi diler, DEU İİBF özelinde (Lisans ya da Yüksek Lisans) ve İzmir ile merak ettiğiniz herhangi bir şey olursa bana ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor