Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

YKS-Tercihe Giden Yol

Özlem EKMEKÇİ
02 Ağustos 2021Özlem EKMEKÇİ
1040OKUNMA

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Merkez)

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde, 3837 sayılı Kanunla ile kurulmuştur. Merkezde; Terzioğlu, Anafartalar, Çanakkale Şehitleri ve Kepez Diş Hekimliği Fakültesi kampüsü bulunmaktadır. Bölümlerin hangi fakülte ve kampüste olduğuna dair net bilgiye https://www.comu.edu.tr/yerleskeler adresinden ulaşabiliyor.

Üniversiteye ulaşım ve kampüs hayatı

Araç ile Üniversiteye otogardan ulaşım 9 dk., hava alanından 11 dk. sürmektedir. Üniversitenin Çanakkale merkeze uzaklığı ise araçla 13 dakikadır.

Kampüs içi ulaşım kampüs girişimden kalkan ring aracı ile sağlanmaktadır. Şehir merkezinde ikamet edip ç3 nolu araç ile ulaşım sağlandığı takdirde kampüsün içine tek toplu taşıma araçla ulaşmak mümkündür. Kampüs içerisinde öğrencilerin eğlenceli vakit geçirebileceği kafeler mevcuttur. ÖSEM adı verilen içerisinde yemekhanenin de yer aldığı ve Çanakkale boğazına karşı yemek yenilebilen, bazı otobüs firmalarının acentesinin, PTT’nin, bankaların ATM’erinin bulunduğu, kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanabileceği, bina yer almaktadır. Kampüs içerisinde A101 alışveriş merkezi mevcuttur.

Çanakkale’de ikamet

Çanakkale’de 4 Kız Kredi Yurtlar Kurumu ve 2 Erkek Kredi Yurtlar Kurumu bulunmaktadır. Kız yurtlarının 2’si kampüs içerisinde yer almakta 2’si de kampüs dışında bulunmaktadır.

Kampüs içinde yer alan yurtlardan çarşı merkez ve AVM’lere ulaşım otobüslerle sağlanabilmektedir. Kampüs dışında yer alan yurtlar sahile yakın yürüme mesafesindedir.

Özel yurt sayıları da fazla olmakla birlikte sunulan hizmet kalitesine göre ücretlerde farklılıklar göstermektedir. En düşük yurt ücretler aylık 600-750 TL’dir. Ev kiraları ise 1+1 genellikle eşyalı merkezdeki dairelerin aylık kirası 1000 TL’dir. Sahibinden sitesinden araştırma yapmak mümkündür.

Gezilecek yerler

Çanakkale tarihi şehirlerimizden biri olmakla birlikte Çanakkale zaferi ile Çanakkale Şehitliği ve birçok müze ziyaret edilmesi gereken başlıca yerler arasındadır. Merkezden turlar düzenlenerek rehberler işliğinde Çanakkale şehitliğini ziyaret edilebilir. Merkezde yer alan Truva atını görebilir, yine merkezde yer alan seramik müzesini, Çanakkale kent müzesi ve arşivini, Troya müzesini, Çanakkale deniz müzesi ve Nusret mayın gemisini görmek mümkündür.

Çanakkale merkez iskeleden karşıya Kilitbahir’e geçerek orada Kilitbahir müzesini ziyaret ederek balık ekmek yemek de ayrı bir keyiftir.

Kordonda arkadaşlarınızla hoş vakit geçirip kumsalda yürüyebilir, çimlere oturup gün batımını izleyebilirsiniz. Spor yapmayı seviyorsanız özellikle sabahları temiz havayı içinize çekerek denize sıfır kordonda yürüyüş yapabilir, kuşların sesine kulak verebilirsiniz.

Yaz aylarında artan feribot sefer sayıları ile Gökçeada ve Bozcaada’ya gidebilirsiniz. Gökçeada’ya gitmek için Çanakkale limandan deniz otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bozcaada için de çeşitli ulaşım yolları olmakla birlikte yaz aylarında Çanakkale’den kalkan teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Her şehirde yer alan AVM’ler burada da mevcut tabi ki. Tüm ihtiyaçlarınızı üniversiteye de çok uzak olmayan yürüyerek 20 dk. da ulaşabileceğiniz Burda 27 AVM den ya da Troya AVM den karşılayabilirsiniz. AVM’lerde Migros alışveriş merkezi olmakla birlikte birçok mağaza yer almaktadır.

İş İmkanı

Öğrenci kenti olduğu için kafeler oldukça tercih edilmekte ve çok sayıda kafe bulunmaktadır. Kafelerde part time çalışma imkânı bulabilirsiniz. Getir ve diğer birçok firma paket servise başladığı için kurye iş imkânlarıda artmış durumda. Ayrıca fabrikalarda mevcut birçok iş fırsatı da bulabilirsiniz.

Tavsiyeler

Öğrenci olduğumuzu düşünürsek çoğu öğrencinin şahsi aracı olmadığına göre Çanakkale Öğrenci Kentkart almaları ilk yapılması gereken işlerden biridir. Hatta kayıt için genellikle aileyle gelinir ve araç mevcuttur. Bunu da aradan çıkartabilirsiniz.  Bunun için çarşı merkezde yer alan belediyenin arkasındaki bürodan fotoğraf ve öğrenci belgeniz ile cüzi bir ücret karşılığı alabilirsiniz.

Bisiklet sürmeyi seviyorsanız Çanakkale de kordonda yapılacak güzel aktivitelerden biri de saat ücretli belediye bisikletleri olan ÇABİS’i kullanabilirsiniz. Çabis Kartı çıkartarak bakiye yükleyip bisiklet kiralayabilirsiniz. Kartı yine belediyenin arkasında yer alan Kentkart çıkartılan bürodan temin edebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor