Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Esin KOYUNCU
12 Temmuz 2021Esin KOYUNCU
1423OKUNMA

Bitcoin ve Altın Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Genellikle kripto paraya yatkın olan ülkeler ulusal para birimi döviz kuru karşısında oldukça dalgalanan, kendisini dış dünyaya empoze edemeyen ülkeler olduğu görülmektedir. Hal böyle olunca da altın ve şifreli para arasında zaman zaman artan, zaman zaman azalan korelasyon mevcuttur. Ekonomide bol para mevcut olduğunda pozitif korelasyon gerçekleşmektedir. Altın ve kripto varlık arasındaki risk iştahı ve regresif hareket yüksektir. Hangi enstrüman enflasyona karşı daha fazla getiri sağlıyorsa, o an enflasyona karşı koruma mekanizması oluşturuyorsa oraya yönelim gerçekleşmektedir. Analiz sonuçları da baz alındığında, kripto para ile altın birbirleri arasında regresif ilişki içinde oldukları ve ekonomide oluşan uygun koşullara göre de negatif ve pozitif korelasyon içine girdikleri görülmektedir.

Bitcoin ve Altın Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

  • Serinin durağanlık sınaması Birim Kök Sınması ile yapılmış olup, seri durağan halde ve anlamlıdır. Farkları alınmış seriler ile analiz yapıldığında; Altın ve BTC arasında anlamlı regresyon bulunmakta ve düzeltilmiş R2 açıklama yüzdesi 0,51 olarak tanımlanmasıyla altın ve BTC’nin birbiri ile regresif hareket ettiği görülmektedir.

Bitcoin ve Altın Arasında Nasıl Bir İlişki Var?

Altın ile BTC Arasındaki Regresyon, Curve Fitting Method.

“Kripto varlıklar ile altın arasında bir korelasyon mevcuttur. Altın fiyatları piyasada düşük reaksiyon aldığında, oluşan paranın neredeyse 1/3’ü kripto varlıklara dönmektedir.” Güncel verilerin ışığında, altın fiyatlarının 1800 doların üzerinde tutunmaya çalışması ve diğer emtia fiyatlarındaki hızlı toparlanmanın ve buna karşın başta Bitcoin olmak üzere kripto varlıklardaki ani ters yönlü fiyatlanmanın, trend üzerinde birçok etken faktörü bulunmaktadır. Uluslararası düzeyde ele aldığımızda Amerikan ekonomisi, Amerikan enflasyon baskısı vb. nedenleri bulunmaktadır. Çünkü altın, iktisadi aktörlerin kendini enflasyona karşı koruma aracı olarak görülmektedir. Ekonomide enflasyonun yükseleceği yönünde bir kaygı ortaya çıktığında iktisadi aktörlerin büyük bir çoğunluğu korunaklı liman olarak altına yönelmektedirler. Bu durumda da kripto varlık fiyatlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kripto varlık nezdindeki satış baskısının devamlılığı, başta altın olmak üzere diğer kıymetli madenlerde de yukarı yönlü bir hareketi devam ettirebileceği izlenimini vermektedir. Diğer kıymetler için de çok yönlü hareketi başlatan ve devam ettiren bir unsur olması mümkündür.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor