Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Berkay KARAKAYA
Berkay KARAKAYA
2156OKUNMA

BIST 50 Endeksinde Açığa Satış Serbestisi Getirildi

Sermaye Piyasası Kurulu yayınladığı bültenle BIST 50 endeksinde yer alan pay senetlerindeki açığa satış yasağını kaldırdığını duyurdu. 30 Haziran 2020 tarihinde alınan karar ile BIST 30 endeksinde yer alan pay senetlerinde yasağı kaldırılan açığa satış işlemi, Borsa İstanbul tarafından belirlenen BIST 50 endeksinin pay senetlerinde 12 Şubat 2021 tarihinden itibaren uygulanabilecek. Belirlenenler dışında kalan pay piyasalarında ise mevcut yasak devam edecek.

Sermaye Piyasası Kurulu, gün içinde sahip olunmadan satılan ve yine gün içinde pozisyon kapatan açığa satış işlemlerinde, açığa satış tuşuna basılmasının zorunlu olduğunun yatırımcılara ve yatırım kuruluşlarına bildirilmesine karar verdi.

“Açığa satış; yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası araçlarını piyasadan ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp ardından düşük fiyattan yerine koyma amacı taşıyan işlemlerdir.”

Geçtiğimiz günlerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Reddit platformunda organize olan bir grup yatırımcı, alım yaparak fiyatını yükselttiği GameStop senedinin üzerinde açığa satış işlemi uygulayan bazı fonları ciddi zarara uğratmıştı. 

Cezalara Devam!

Kurulun yayınladığı bültende açığa satış ile ilgili düzenlemenin yanı sıra, verilen idari para cezaları ve izinler de yer alıyor.

Bu kapsamda; Tek-Art İnşaat’ın ilişkili tarafları lehine uğradığı kaybın kanuni faizi ile birlikte giderilmesi konusunda gerekli işlemlerin yapılması yönündeki, Kurulun 02.04.2020 tarihli kararına aykırı hareket edilmesi sebebiyle, dördü 586 bin 969 TL, ikisi de 46 bin 958 TL olmak üzere, 6 gerçek kişiye toplamda 2 milyon 441 bin 792 TL idari para cezası verildi.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor