Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

Melodi Buket KANLIOĞLU
Melodi Buket KANLIOĞLU
461OKUNMA

Bir bakışta şehir endeksleri

“Veriden Endekse Giden Yol”

Marmara Belediyeler Birliği Veri ve Teknoloji Merkezi, "Bir Bakışta Şehir Endeksleri" başlıklı uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından yayınlanan endeksleri derleyen bir rapor yayınladı. Rapor, ekonomik, sosyal ve çevresel açılardan incelenen endeksler sayesinde ülke ve şehirlerin güçlü ve zayıf yönlerini açığa çıkarıyor. İstanbul'a dair ortaya çıkan önemli sonuçlar aşağıda yer almaktadır.

1- Küresel Güç Şehir Endeksi (Global Power City Index)

Endeks, öne çıkan küresel şehirlerin cazibe potansiyelini inceler. 2023 yılı sonuçlarına göre 48 şehir içerisinde İstanbul 30. sırada yerini aldı. Endeksin kırılımlarına göre İstanbul; ekonomi kategorisinde 39., araştırma ve geliştirmede 30., kültürel etkileşimde 6., yaşanabilirlik kategorisinde 42., çevrede 30. ve erişebilirlik kategorisinde 12. sıradadır.

2-Küresel Konut Fiyatları Endeksi (Global Residential Cities Index)

Dünya genelinde 150 şehirdeki konut fiyatlarını ve fiyatların zaman bazlı değişimini ölçüp şehirleri sıralayan bir endeks. 2023 yılında İstanbul, 127.3 olarak açıklanan 12 aylık yüzde değişim skoru ile dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı şehirlerden biri oldu.

3- Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması (Mercer Quailty of Living Survey)

Dünya genelindeki şehirleri; ekonomik ortam, sosyo-kültürel ortam, politik ve toplumsal ortam gibi çok boyutlu kategorilerde değerlendiren araştırma sonucuna göre İstanbul, geçtiğimiz yıl 214 şehir arasından 137. sıraya yerleşti.

4- Güvenli Şehirler Endeksi (Safe Cities Index)

Sağlık, altyapı, kişisel ve çevresel güvenlik dahil çeşitli boyutlara ilişkin 76 gösterge ile 60 şehri sıralayan endeksin 2021 yılı sonuçlara göre İstanbul genel sıralamada 37. sırada yerini aldı. Boyutlara göre ise İstanbul; Dijital güvenlik kategorisinde 36., Sağlık güvenliği kategorisinde 25., Altyapı güvenliği kategorisinde 35., Kişisel güvenlik kategorisinde 48., Çevre güvenliği kategorisinde 48. Sıraya yerleşti.

5- Sürdürülebilir Şehirler Endeksi (Sustainable Cities Index)

Şehirleri daha fazla sürdürülebilir olmaya teşvik eden bir endekstir. 2023 yılı sonuçlarına göre İstanbul, 70 şehir arasından 42. sırada yerini aldı.

6- İnovasyon Şehirleri Endeksi (Innovation Cities Index)

Endeks, inovasyon alanındaki uygulamalarını değerlendirir ve ne kadar yenilikçi olduklarını ortaya koyar. Sonuçlara göre geçtiğimiz yıl İstanbul, Hub* katergorisinde değerlendirilmiş olup, 53. sırada yerini aldı.

(*Hub: Büyük, esnek bir ekonomi ve beşeri açıdan zengin bir sermayeye sahip olan)

7- Küresel Kentsel Rekabet Edilebilirlik Raporu (The Global Urban Competitveness Report)

Toplamda 1006 şehrin ekonomik rekabet gücünü ölçebilmeği hedefleyen bir endeks. 2020-2021 yılı sonuçlarına göre İstanbul 119. sırada yerini aldı.

8-Küresel Finans Merkezleri Endeksi (The Global Financial Centes Index)

Dünyanın önde gelen finans merkezlerinin ilerlemesini raporlayan endekse göre, 2023 yılında İstanbul 121 şehir arasında 110. sırada yerini aldı.

9- Numbeo Kentsel Yaşam Kalitesi Endeksi (Numbeo Quality of Life Index)

Yaşam kalitesine ilişkin verileri paylaşmaya ve karşılaştırmaya olanak sağlayan endeksin 2023 yılı sonuçlarına göre İstanbul, 195 şehir arasından 156. oldu.

10- Mutlu Kent Endeksi (Happy City Index)

Şehirde yaşayan insanların yaşam kalitesi ve mutluluklarını ele alan endekse göre geçtiğimiz yıl İstanbul 200 şehir arasından 149. sırada yerini aldı.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor