Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
28 Eylül 2021Ozan BARDAKÇI
15499OKUNMA

Benim Kız Evlenirse; Aylık Bana Döner mi?

Ülkemizde eşinin vefatının ardından çocuklarıyla birlikte aylık alan çok sayıda kişi var. Vefat eden kişinin eşi yeniden evlenene kadar aylık hakkı devam ediyor. Çocukların aylıkları ise çeşitli durum değişikliklerine göre kesilebiliyor.

Erkek çocuklar; 18 yaşına kadar, lise ve dengi öğrenim görüyorlarsa 20, yükseköğrenimde iseler 25 yaşına kadar aylık alabiliyor. Kız çocuklarında yaşla ilgili bir düzenleme bulunmuyor. Çalışmadıkları veya evlenmedikleri sürece anne babalarından aylık alabiliyorlar.

Kız çocuklarının aylıklarının kesilip kesilmeyeceği SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı uygulamalarında da farklılık gösteriyor. SSK veya Bağ-Kur emeklisi anne babasından ölüm aylığı alan kız çocuklarının çalışma türü ne olursa olsun aylıkları kesiliyor. Emekli Sandığında ise memur olmaları halinde aylık kesiliyor, SSK veya Bağ-Kurlu olmaları halinde aylık devam ediyor.

Evlilik kız çocuklarının aylıklarının kesilmesinde ortak durum değişikliği. Evlenen kız çocuğunun aylığı kesiliyor. Fakat her durumda kesilen aylıklar anneye aktarılmıyor.

Ölüm aylıkları paylaştırılırken çalışmayan/emekli olmayan eşlerden aylık alan çocuğu olmayanlara %75 oranında aylık bağlanıyor. Şayet aylık alan eş, çalışıyorsa veya emekli ise aylık oranı %50 üzerine çıkamıyor.

SSK’lı kız çocuğunun evlenmesi ile Emekli Sandığı kızın evlenmesi de bir değil. SSK’lı kız evlenirse aldığı aylıkların 24 katı çeyiz parası olarak ödeniyor. Annesinin aylıkları da 24 ay artırılmıyor. Emekli Sandığı emeklisinin kızının evlenmesi halinde aldığı aylıkların 12 katı evlenme ikramiyesi olarak ödeniyor. Annesi memur değilse aylığın bir kısmı aktarılıyor. Artırım için 12 ay beklenmiyor.

Kız çocuğu evlenirse aldığı aylık annesine aktarılır mı?” sorusunun cevabı, ölenin, eşinin, kızının ve hatta evlendiği kişinin(1)durumuna göre değişiyor. Dolayısıyla her kız evlendiğinde annesinin aylığı artmayabiliyor.    

1-Emekli Sandığı kız yetimi harp malulü ile evlenirse aylıkları kesilmemektedir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor