Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Melek ÖZ
Melek ÖZ
1615OKUNMA

Belediye ile yapılan sözleşme nedeniyle muhtaçlara verilen geceleme hizmetlerinde konaklama vergisi

7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 9. maddesiyle 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun yeniden düzenlenen 34 . maddesinde ihdas edilen konaklama vergisi, 7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 61. maddesiyle değiştirilen 7194 sayılı Kanunun 52. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmüne göre 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

6802 sayılı Kanunun 34. maddesinin birinci fıkrası uyarınca konaklama vergisinin konusunu, otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) oluşturur.

Belediye ile imzalanan sözleşme kapsamında sosyal ve ekonomik yönden bakıma ve yardıma muhtaç kişiler ile belediye sınırları içinde kalacak yeri ve imkânı olmayan mağdur vatandaşlara, yemek ve temizlik gibi ihtiyaçlar da dâhil olmak üzere sözleşmedeki şartlar çerçevesinde ve bedeli mukabilinde konaklama hizmeti, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 3. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde tanımlanan sosyal hizmet kuruluşlarından biri olmadığından, "Konaklama Vergisi Beyannamesi" ile beyan edilerek ödenmesi gerekmektedir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor