Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
18 Mart 2022Ozan BARDAKÇI
699OKUNMA

Bağ-Kur’un parasını geri alırım derken eldeki SSK aylığından olmayın!

Çalışma hayatı içinde sigortalılar SSK’lı çalışırken daha sonra Bağ-Kur’lu olabilirler. Bunun tersi de mümkündür. Bağ-Kur’lu iken işyerini kapatıp SSK’lı çalışabilirler.

Birden fazla statüye tabi sigortası olan kişilerin emekliliğinde tüm hizmetler birleştirilir ve hepsinin ortalamasına göre aylık bağlanır.

Hangi statüden emekli olacaksa o statünün kurallarına göre emekli aylığı belirlenir.

Kimi durumlarda hem SSK hizmeti hem Bağ-Kur hizmeti olanlar dava açıp yalnızca SSK hizmetlerine göre aylık bağlanmasını isteyebiliyor. Davayı kazanırsa da Bağ-Kur boşa çıktı diyerek paranın iadesi için dava açabiliyor. Bu davayı da kazanırsa Bağ-Kur’a yatan primlerin iadesini topluca alıyor.

Peki bundan sonra bu kişiyi neler bekliyor?  

Sigortalı ilk davasında yalnızca SSK hizmetlerine göre aylık bağlanması istemişti. Davayı kazandığında yalnızca SSK hizmetleri ile kendisine aylık yeniden bağlanıyor. Şayet dava sonuçlanana kadar ödenen aylıklar yeni aylıkla karşılaştırıldığında (SSK+Bağ-Kur  / Sadece SSK) dava öncesi aylık daha yüksek çıkarsa davayı kazanan emekliye borç çıkıyor. Çünkü dava ile istediği aylık daha düşük(1)

Sigortalı buna dava açsa da hesap ortada, davadaki talebinin sonucuna katlanıyor.

Yalnızca SSK hizmetlerine göre aylığı bağlanan sigortalının Bağ-Kur hizmetleri dışarıda kalıyor. Sigortalı bunların iadesi için dava açıp kazanırsa Bağ-Kur için yatan primler iade ediliyor.

İade ediliyor edilmesine de kimi durumlarda iade edilen Bağ-Kur süreleri aslında emeklilik için istenen şartları karşılıyor. Kimi zaman sigortalılık süresini kimi zaman da prim gününü etkiliyor.

İşte Bağ-Kur silinince (parasını alarak) emeklilik şartları ortadan kalkan kişi aldığı Bağ-Kur parasıyla emekli olacağı yaşı ya da dolduracağı primi bekliyor.

Bu duruma dava açıldığında emekli şartlarına bakan mahkeme davayı reddedebiliyor. Yani ilk iki davayı kazanan sigortalı üçüncü davayı kaybederse emekli aylığından olabiliyor.

1- Yaygın yanlış kanı yalnızca SSK hizmetleri olması halinde daha yüksek aylık bağlanacağı yönündedir. Kimi durumda yalnızca Bağ-Kur hizmetlerine SSK’dan daha yüksek aylıklar bağlanabilmektedir. 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor