Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
17 Ocak 2022Ozan BARDAKÇI
1158OKUNMA

Ay ortasında doğanların ilk maaşı eksik mi?

Emekli aylığı bağlanabilmesi için bir kaç şartın aynı anda tamamlanması gerekir.

Sigortalılık süresi ilk çalışmaya başladığınız günden itibaren geçen süreyi ifade eder. 2002 Ocak ayında ilk kez sigortalı olduysanız 20 yıllık sigortalısınız demektir. 2027 yılına gelindiğinde 25 yıllık sigorta süreniz olacaktır.

Prim gün sayısı sigorta giriş tarihinize göre belirlenir. Fiilen çalışmayı ifade eder. Bir buçuk yıl çalıştığınız bir işten dolayı 540 sigorta prim gününüz(1)olur. 10 yıl daha çalışırsanız 3.600 gün eklenir.

Üçüncü şart sigortalı olduğunuz tarihe göre belirlenen emeklilik yaşıdır. Yaşın doldurulması gerekir.

Üç şart tamamlandığında emekli aylığı başvurusu yapılabilir. Emekli aylığı başvurusunu izleyen aybaşından itibaren aylık bağlanır. 

İzleyen aybaşının ne olduğu bazen kafa karıştırır. Örneğin ocak ayının 3 ünde doğmuş biri emekli aylığı için 4 Ocak günü başvurduğunda emekli aylığı, izleyen ay olan Şubat’ın birinden bağlanacaktır. Ocak ayının 23 ünde doğan kişi için de aynı durum geçerlidir.

Yani doğum günü ile izleyen ayın 1’ine kadar olan süre için kıst ödeme yapılmaz

Kafa karıştıran ise tahsis numarasına göre ödeme günüdür. Kıst ödeme yapılır. Ama kıst ödeme doğum gününden değil ayın birinden başlar. Çünkü SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ayın birinde ödenmez.

Bankalarda oluşan emekli aylığı kuyruklarını önlemek için 2002 yılı Temmuz ayında emeklilerin aylık ödeme günleri değiştirildi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için tahsis numaraları ödeme gününü belirledi. Tahsis numarasının sonu 9 olanlar her ayın 17’sine, 7 olanlar 18’ine …………., 0 olaranlar her ayın 26’sına ödeme alırlar denildi. Bağ-Kur için de her ayın 25 ile 28’i ödeme günü olarak belirlendi.

Bu nedenle emekli olan kişilerin ilk aylıklarında önce ödeme günü belirleniyor. Emekli, bundan sonra aylıklarını (tahsis numarasını sonu) belirlenen günde alıyor. İlk maaşta ise ayın birinden (SSK 17/26, Bağ-Kur 25-28) kendi gününe kadar olan kısım için 20-25 günlük kıst ödeme alıyor.

Kıst ödemedeki farklılık ay ortasında doğmaktan kaynaklanmıyor. Ödeme günü tahsis numarasının son rakamına göre belirleniyor.    

1- Sosyal sigorta hukukunda ay 30, yıl 360 gündür.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor