Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
05 Nisan 2022Ozan BARDAKÇI
1441OKUNMA

Avukatların ek göstergesini kim savunacak?

Avukatlık serbest bir meslektir. Aynı zamanda kamu hizmeti olan bu meslek yargının kurucu unsurlarındandır aynı zamanda. Bu kurucu unsur bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.

Söz konusu savunma olunca her gerçek ve tüzel kişinin hakkı gelir gündeme. Hal böyle olunca kamu tüzel kişileri de avukat istihdam eder. Kamu tüzel kişilerinin avukatları(1) da haliyle kamu görevlisi olur. Kamu görevlisi oldukları için sosyal güvenlik bakımından memurlara uygulanan kurallara tabi olurlar.

Devlet memurları kanununda “avukatlık hizmetleri sınıfı” adında bir sınıf bulunur. Bu sınıfta on binlerce avukat yer alır. Tabi bir de bu sınıftan emekli olmuş on binlerce emekli avukat. Bu kişilere kıdem, gösterge, ek gösterge gibi unsurlar üzerinden aylık bağlanır. Aylık bağlanmasında en önemli unsur ise ek göstergedir.

Avukatlık hizmetleri sınıfına mensup memurların ek göstergeleri 3.000’dir. 3.000 ek gösterge ile 2.200 ek gösterge arasında emekli aylığı bakımından çok büyük bir farklılık yoktur. 2022 yılı için 30 yıllık memur 100-150 TL fazla aylık alır.

Ek göstergede kritik eşik 3.600’dür. Ek gösterge 3.600’e yükselince özel hizmet tazminatı da iki katına çıkar birden. Bu da emekli aylığında 1.500 TL’ye yakın fark yaratır. O nedenle her memurun hayalidir 3.600 ek gösterge. Memuriyete 2008 Ekim öncesi girmişse anlamlı bir hayal olur.

Ek gösterge tartışmaları uzun süredir ülkenin ve özellikle memurların gündeminde. Her memur haklı olarak hayalini kuruyor 3.600’ün. “Polise, hemşireye, öğretmene, din görevlisine” şeklinde başlayan her cümlenin devamında da yer alıyor ek gösterge.

3.600 ek gösterge ile ilgili çalışmalar devam ediyor, yapılan açıklamalara göre. Son olarak öğretmenlere 2023 yılı başından geçerli olmak üzere 3.600 ek gösterge verildi. Sırada diğer meslek grupları var. Bu meslek grupları 2.200 ve 3.000 ek göstergeye sahip gruplar.

Kamuda çalışan on binlerce avukatın da hayali 3.600 ek gösterge elbette, diğer memurlar gibi. Fakat ek gösterge konusunda avukatların ne adı anılıyor, ne de sıraya konuyor. Kamu avukatlarının hakkını savunan kimse olmayınca tüm ek göstergeler artarken avukatlar 3.000’de kalacak gibi duruyor.

1- Günümüzde kamu idareleri sözleşmeli avukatlar ile vekalet ilişkisi kurabilmektedir. Ancak idarelerin çok sayıda kadrolu (memur) avukatı bulunmaktadır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor