Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Emircan ERDAL
31 Mart 2022Emircan ERDAL
387OKUNMA

Avrupa Vergi Gözlemevi’nden vergi kaçırma ve vergiden kaçınma hakkında genç araştırmacı ödülü

Avrupa Vergi Gözlemevi, vergi kaçırma ve vergiden kaçınma hakkında yüksek lisans tezi ve doktora makalesi yazacak araştırmacılara, Brüksel’de 13 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşecek olan ‘Policy for Tomorrow’ etkinliğinde 2000 avro ile ödüllendireceğini açıkladı. Başvurularda üç kritere dikkat edilecek:

  • Tezin veya makalenin vergiden kaçınma, vergi kaçırma, vergi cenneti, vergi rekabeti veya uluslararası vergi uyumlaştırılması hakkında orijinal sorulara sahip olması
  • Makalenin bilimsel kriterlere uygun olması
  • Araştırmanın yenilikçi yaklaşıma sahip olması

Politikaların Avrupa’da uygulanabilirliği artı puan olarak göz önünde bulundurulacak.

Başvuruların alınması

Başvuruların 15 Mayıs 2022’ye kadar yr_award@taxobservatory@eu adresine gönderilmesi gerekiyor. Ayrıca başvuruda tez danışmanı tarafından verilecek tavsiye mektubunun da araştırmaya eklenmesi isteniyor.

Neden bu yarışma?

Günümüzde ülkelerarası emek-sermaye hareketliliği giderek artıyor. Bu yüzden üretim süreçlerinde değerin nerede yaratıldığının tespit edilememe sorunu, bireyleri servetlerini gizlemesine ve vergi kaçırmasına imkân tanıyor.

Ülkeler bu durum karşısında birbirleriyle bilgi paylaşımı yaparak küresel kurumlar vergisini uygulamaya geçirmeyi tasarlasa da vergi kaçırma eğilimleri sürüyor.  Avrupa vergi gözlemevi, yaşanan sızıntıları önlemek adına yapılacak araştırmalara teşvik sağlıyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor