Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
Ozan BARDAKÇI
443OKUNMA

Astroloğun haritasına da biz bakalım öyleyse

Gelecek, her insanda öyle ya da böyle merak uyandırır. Kimimiz de az, kimimizde çok olsa da gelecek merakı aynı zamanda yeni uğraşlar ve meslekleri de doğuruyor.

Gökteki cisimlerle astronomik olayların insan karakteri ve geleceğine etkisi olduğu, doğum günü ve saati gibi unsurların belirleyiciliği düşüncesinden hareket eden astrolojide son yıllarda daha da popüler hale gelen uğraş/meslekler arasında yerini buluyor.

Doğduğunuz saatten, Uranüs’ün hareketlerine kadar her konuya bir açıklama yaparak yıldız haritaları oluşturan astrologların sayısı da günden güne artıyor.

Dünüyle hesabını bitirmemiş, bugünüyle de pek barışık olmayan “yarın beklentili” insanların artan talebi ile astroloji camiası da gitgide büyüyor. Yıldız pazarı da genişliyor haliyle.

Kişiye özel çıkarılan yıldız haritalarıyla hangi aylarda işe başlanır, hangi aylarda ilişkiye başlanmaz gibi çok sayıda konuya dair öngörüler oluşturuluyor.

Yıldız haritaları, geleceğe meraklı kişilerin bütçelerine göre belirlenebiliyor. Yani haritalar babamızın hayrına değil belli bir ücrete göre oluşturuluyor. Astroloğumuzun sosyal güvenlik haritası da tam bu noktada gündeme geliyor.

Sosyal güvenlik sistemimizde kendi adına, hesabına çalışmalar Bağ-Kur olarak değerlendiriliyor. Az sayıda istisnası olsa da kendi hesabına çalışan kişiler Bağ-Kurlu sayılıyor.

Bağ-Kur kayıtları; ticaret odası, vergi dairesi gibi kuruluşlardan gelen kayıtlara göre oluşturuluyor. Vergi dairesi, mükellefiyeti SGK’ya bildirdiğinde ilgili kişinin Bağ-Kur kaydı isteğine bakılmaksızın tescil ediliyor. Hem de taa en başından.

Bu nedenle haritasını beğenmeyen bir kişinin Maliye’ye şikayeti ile astroloğun banka kayıtları incelenip vergi kaydı oluşturunca, Jüpiter de hep Bağ-Kur’da kalabiliyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor