Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Emre BEYAZ
12 Aralık 2022Emre BEYAZ
524OKUNMA

Asgari ücret ne kadar olur?

Son dönemde birçok kişi bu sorunun cevabını arıyor, hep bu soru soruluyor. Asgari ücretin ne kadar olacağı sadece asgari ücretli çalışanları değil tüm ücretli çalışanları direkt olarak ilgilendiriyor. Personel maliyet artışlarından ötürü işverenleri de oldukça ilgilendiriyor. İşçi ve işveren sendikalarını ise üyelerini direkt olarak ilgilendirmesi sebebiyle ilgilendiriyor. Siyasi parti yöneticilerini önemli bir politik araç olması sebebiyle zaten ilgilendiriyor. Birkaç çalışanı bulunan esnafımızı bile oldukça ilgilendiriyor. Bu saydığım toplulukların ailelerini de ilgilendiriyor.

Yani velhasıl toplumun çok büyük bir kesimini doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren bir konudur asgari ücret meselesi. Hep tartışılır, merak edilir, üzerine hayaller kurulur..

Konuya küçük bir hikayeyle başlayayım..

Günün birinde bir adam denizkızı görme hayaliyle her akşam güneş batarken deniz kıyısına gider, oturur, denizkızının denizden çıkmasını hayal edermiş. Öyle bir hayal ki, denizkızı uzun saçları, renkli gözleri ve tüm güzelliği ile denizden çıkacak diye aylar boyu hep beklemiş. Gel zaman git zaman aylar geçmiş ve bir akşam adamın hayali gerçek olmuş ve denizden hakikaten bir denizkızı çıkmış. Bir de ne görsün! Belden aşağısı pullu pullu, balık kuyruğu şeklinde ayaklar vs. Hiç hayal ettiği gibi değil. “Ben aylardan beri bunu mu bekliyordum?” demiş kendi kendine ve oradan uzaklaşmış.

Araştırdım ve hesapladım; bundan tam 20 yıl önce 2002 yılında asgari ücret ile 3.258 yumurta alınırken bugün 1.375 yumurta alınabiliyor. Aynı yıl 264 litre süt alınabilirken bugün 211 litre alınabiliyor. Yine aynı yıl 17,54 gram altın alınabilirken bugün 5,07 gram altın alınabiliyor.

Yani mesele asgari ücretin tutar olarak ne kadar olacağı değil ki..

En ucuz sütün kilosu 26 lira, en ucuz yumurtanın tanesi 4 lira, sinema biletinin tanesi 100 lira, bulaşık deterjanının paketi 400 lira, orta halli bir ayakkabının tanesi 2.000 lira, 36 taksitle alınabilen montların tanesinin 5.000 lira, en ucuz otomobilin 600.000 lira, en ucuz evin 1.000.000 lira olduğu bir ülkede asgari ücret 7.500 lira olsa ne olur, 15.000 lira olsa ne olur? Lütfen dikkat edin, burada ülkemizin genelini dikkate alarak lüks olarak nitelendirilebilecek hiç bir harcamaya yer vermedim; tatil yok, özel okul yok, restoranda aile ile yemek yok, alkol yok vs. Tamamen barınma, ulaşım, temizlik ve temel gıda maddelerinden örnekler verdim.

Bir de özellikle işçi sendikalarına bu konuda bir kaç sorum var. Asgari ücrete enflasyonun çok üzerinde zam yapılması sizi mutlu mu yoksa mutsuz mu eder? Acaba siz toplu iş sözleşmelerinizde belirlediğiniz zam oranlarının üzerinde bir oranda asgari ücret arttırılırsa, yaptığınız sözleşmeler boşa düşer, işçiler nezdinde sendikalara gerek kalmaz algısı oluşur diye endişe ediyor musunuz? Acaba siz örneğin asgari ücretin 20.000 liraya çıkarılmasını gerçekten ister misiniz? Ben bu soruların cevaplarını biliyorum. Neyse, bu sendika konusunu farklı bir yazı da ayrıca özellikle değerlendirmeliyiz.

Ezcümle, ben asgari ücret ne kadar olacak hiç merak etmiyorum. Çünkü ister 8.000 olsun, ister 9.000 olsun, ister 15.000 olsun çok bir şey değişmeyecek.

Yazıyı hazırlarken gece 3:00 olmuş, benim uyumam gerek. Allah hepimize rahatlık versin. İnşallah hepimizin hayalleri gerçek olsun.

Günün Sözü:

“Bazı şeylerin hayallerde kalması daha güzeldir.” Emre BEYAZ

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor