Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey » Page 5

Google Ads

Araştırmalar

Türkiye’nin Finans Tarihine Işık Tutan Bir Sergi

Geçtiğimiz günlerde, Galataport içerisinde yer alan “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisini gezme fırsatım oldu. 18-30 Aralık tarihleri arasında ziyaretçilerini kabul eden sergi; TCMB, Halkbank ve Ziraat Bankası desteğiyle açılmış. İş insanı Alpay Tarhan’ın koleksiyonuna ev sahipliği yapan “Geçmişten Günümüze Finans Tarihi” sergisinde; tarihi paralardan finansal evraklara, bankacılıktan sigortacılığa kadar finansla ilgili birçok esere yer veriliyor.

Türkiye’deki Hisse Senedi Ağırlıklı Emeklilik Yatırım Fonlarının Performans Analizi

Tasarrufların ekonomik gelişmeye katkı sağlaması ve verimli yatırımlara yönlendirilebilmesi için oluşturulmuş kurumsal yatırımcılar arasında yer alan emeklilik yatırım fonları, tüm dünyada en çok tercih edilen yatırım seçeneklerinden biridir. Türkiye’de 2001 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) uygulamaya girmesinin ardından 2003 yılında faaliyete geçmiştir.

Dar Mükelleflerin Türkiye’de Sahip Oldukları Gayrimenkul ve İştirak Hissesi Satışlarında Vergilendirme Nasıl Olur?

Yabancılara taşınmaz satışına izin veren yasaların yürürlüğe girmesini müteakip; yabancı kurum ve kişilerce, ülkemizde yaptıkları taşınmaz (arsa, arazi, konut, işyeri v.b.) yatırımları hız kazanmıştır. Yabancıların ülkemize taşınmaz yatırımı yapmalarının en önemli nedenleri; ülkelerinde yaşanan kaos ve iç savaş hali, ülkemizden vatandaşlık alabilmek, kullanılmamış konutlarda KDV’siz alım yapabilme fırsatı bulunması, uygun maliyetli alım fırsatının yakalanması, ülkemizin coğrafi konumu, iklimi ve doğa koşulları ile kazanç sağlama amacı ile yatırım yapabilmektedirler.