Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Emre BEYAZ
28 Kasım 2022Emre BEYAZ
463OKUNMA

ALO 171: Sigarayı bırakma hattı

VergiAlgı’da 18 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan “Tanrıların Arabaları” isimli yazımda araba sahibi olmaya çalışan ve tüm vatandaşlarımız ile aynı kaderi paylaşan Mehmet Amca’nın bonkörlüğünü anlatmıştım. Görünene bakılırsa, bu tür eleştiriler yankı bulmuş olacak ki, Kamu Otoritesi otomotiv sektöründe matrah düzenlemesi için bir düzenleme yaptı.

Gelelim Mehmet Amca’ya;

Kendisinin bonkörlükleri anlat anlat bitmez ama bugün size kendisinin farklı bir cömert yönünü anlatmaya çalışacağım.

Mehmet Amca’nın maalesef bir türlü kurtulamadığı kötü bir alışkanlığı var. Kendisi bir sigara bağımlısı. Her gün fiyatı 30 lira olan bir paket sigara tüketiyor.

Tütün içeren sigaralarda paketin perakende satış fiyatı üzerinden % 63 oranında nispi ÖTV, paket başına 78,65 kuruş maktu ÖTV ve %18 KDV alınıyor.

Yani, fiyatı 30 TL olan bir paket sigaradan 18,69 TL ÖTV ve 5,40 TL KDV olmak üzere toplamda 24 TL’den daha fazla vergi alınıyor. Aslında 30 TL’lik bir paket sigaranın vergiler hariç satış fiyatı 5,90 TL.

Evet, yanlış duymadınız, 30 TL’lik bir paket sigaranın satış fiyatı vergiler hariç aslında sadece 5,90 TL.

Farklı bir anlatımla; Mehmet Amca kendisine her gün bir paket sigara alırken devletine de dört paketten fazla sigara alarak, kendisi bunu çok fark etmese de, toplamda beş paket sigara almış oluyor.

Devletimizin 2023 bütçe gelir hedeflerine baktığımızda tütün mamüllerinden elde edilmesi beklenen sadece ÖTV geliri bile 126 milyar 146 milyon lira.

Gelinen noktada ülkedeki herkesin sigarayı bir anda bıraktığını düşünürsek gelir açısından devletin sadece ÖTV kaybı bu tutar kadar olur. Bu veriye göre, devletimizin insanların sigarayı bırakmalarını isteyip istemeyeceğinden çok emin olamıyorum.

Olsun Mehmet Amca, bence sen yine de bırak şu mereti.

Aşağıdaki sigarayı bırakma hattı sana bu konuda yardımcı olabilir.

ALO 171

Günün Sözü:

“Sigara Sağlığa Zararlıdır.” Anonim

ALO 171: Sigarayı bırakma hattı

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor