Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Vergi

Nazmi KARYAĞDI
01 Mart 2022Nazmi KARYAĞDI
1156OKUNMA

Akaryakıtta ÖTV Fullendi!

Vatandaş için feragat edilen ÖTV, Eşel Mobil Sisteminin kaldırılmasıyla 2 ayda fiyatlara yansıdı. Ancak yine de Türkiye benzin ve motorinde, Avrupa’nın en düşük vergili ülkesi durumda.

Benzinde bu gece yarısı yapılan son indirim sonrasında, 14 Mayıs 2018’de Özel Tüketim Vergisindeki başlayan Eşel Mobil sistemi, tamamen sona ermiş oldu. Hatırlanacağı üzere uluslararası petrol fiyatlarında ve döviz kurlarında meydana gelen artışların halka yansıtılmaması amacıyla akaryakıt ürünlerine gelen fiyat artışlarının, Özel Tüketim Vergisinden karşılanması uygulamasına geçildi.

Devlet, ÖTV’den feragat ederek 95 ve 98 oktan benzin, motorin, LPG, propan, ve bütanda perakende satış fiyatlarını değiştirmeyerek fiyat artışlarını halka yansıtmadı.

Nihayetinde 19 Kasım 2021 itibariyle tüm akaryakıt ürünleri ÖTV’siz satılır hale geldi. Bu şekilde akaryakıt fiyatları içindeki verginin payı azalması sonucunda Türkiye, 95 oktan benzinde ve motorinde Avrupa’nın en düşük vergi alan ülkesi durumuna geldi. Keza motorin ve LPG’de de düşük vergili ülkeler grubuna girildi.

Bu kapsamda yaptığımız hesaplamalara göre Maliye 2021’de 69 milyar liralık bir vergi tahsilatından vazgeçti.

22 Aralık 2021’de 4938 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmamış olmasaydı 2022’de de bu tutarda bir ÖTV’nin tahsilinden vazgeçilmiş olacaktı.

Karar uyarınca 25 Aralık tarihinden itibaren Eşel Mobil Sistemi sona erdi. Buna göre; uluslararası petrol fiyatlarındaki veya döviz kurlarındaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarında bir artış olması halinde, ÖTV tutarlarında bir değişiklik yapılmayacaktı.

Buna karşılık uluslararası petrol fiyatlarında veya döviz kurlarında bir azalış meydana gelir ve buna bağlı olarak da rafineri çıkış fiyatlarında bir azalış söz konusu olursa, indirilen tutar kadar ÖTV artırılacaktı.

Nitekim bu kapsamda 22 Aralık 2021 tarihinden itibaren akaryakıt fiyatlarında meydana gelen her düşüşte ÖTV tutarı artırılmış oldu. ÖTV’deki artışın sınırı ise 2 Nisan 2020 tarihinde geçerli olan ÖTV tutarlarına (Benzinde 2,5265 TL, motorinde 2,0559 TL, LPG’de 1,7780 TL) kadar olacaktı.

Akaryakıt fiyatlarında 24 ve 25 Aralık’ta peş peşe yürürlüğe giren indirimler sonucunda motorin ve LPG’de (Otogaz) ÖTV’nin sınırına hemen ulaşıldı.

Son olarak yapılan dün gece yarısı (28 Şubat 2022) yapılan indirimle benzinde de ÖTV sınırına varıldı.

Böylece 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla devreye alınan ÖTV tutarlarında otomatik değişim uygulaması (Eşel Mobil Sistemi) 2 aylık sürede gerçekleşen üç akaryakıt indirimiyle tamamen son bulmuş oldu.

Esasen son iki ayda yaşanan süreci “Tersine Eşel Mobil Sistemi” olarak da adlandırabiliriz. Çünkü bu sistemde akaryakıt fiyatları düşerken ÖTV artmış oldu.

ÖTV’de gerçekleşen bu artışın 2022 bütçesine yaklaşık 69 milyar TL’ye yakın bir katkı sağlayacağını tahmin ediyorum.

Öte yandan yapılan ÖTV artışına rağmen Türkiye hâlâ benzin ve motorinde Avrupa’nın en düşük vergili ülkesi olmaya devam ederken, LPG’de de düşük vergili ülkeler arasında kalmaya devam ediyor.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor