Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Berivan GÜNEŞ
16 Aralık 2021Berivan GÜNEŞ
796OKUNMA

Akaryakıt fiyatlarına son 3,5 ayda 10’dan fazla zam yapıldı

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS)’in açıkladığı verilere göre; Eylül-Kasım bandında LPG’ye 8, benzine 10 motorine ise 11 kez zam yapıldı.

Böylelikle LPG 5.18 TL’den 8.25 TL’ye, Motorin 8.13 TL’den 10.31 TL’ye Benzin ise 8.13 TL’den 10.33 TL’ye yükseldi. Aynı dönemde Eylül-Ekim ayları arasında benzin ve motorine toplam 1.03 TL’lik zam yapıldı. Fakat EMS gereği Özel Tüketim Vergisinden mahsup edilen bu tutar tüketicilere yansımadı.

Ekim-Aralık bandında benzine 1.15 TL, motorine 44 krş. indirim yapıldı. Yapılan indirimler fiyatlara yansıtılsa da peşi sıra gelen zamlar fiyatları çift haneye sürükledi.

Zam kalkanı etkisiz kaldı…

Son birkaç aydır Türk Lirası’nın hızla değer kaybetmesi ve dünya çapında yaşanan enerji sıkıntısı ile akaryakıt fiyatlarında genel bir artış söz konusuydu. Ülkemizde sektör bazında maliyetler artıyordu ancak EMS ile tüketiciler bir süreliğine bu artışın bir kısmından etkilenmemişti.

2018 Mayıs ayında uygulamaya giren Eşel Mobil Sistemi ile akaryakıt ürünleri üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’nin indirilmesi yoluyla kur ve petrol fiyat artışları karşısında tüketicinin satın alma gücünün korunması amaçlanmıştı. Uygulama kapsamında akaryakıta gelen zam oranında alınacak ÖTV’den feragat ediliyor, pompa fiyatında denge sağlanmaya çalışılıyordu. Bu şekilde bir süre devreye giren sistem yıl sonunda kaldırılsa da Nisan 2019’da tekrardan uygulamaya girdi. 2,5 yılı aşkındır devam eden uygulama ile tüketiciler korunmuş olsa da geçtiğimiz Ekim ayında ÖTV sıfırlandı ve Eşel Mobil Sistemi devre dışı kaldı.

Akaryakıtta indirim konusu yapılacak vergi kalemi eriyince LPG’ye yapılan zamların tamamı, motorine yapılan zamların %90’ı, benzine gelen zamların ise %80’i pompa satış fiyatlarına yansıdı.

Eşel Mobil Sistemi devam edecek mi?

Resmî Gazete ’de yayımlanan 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre önümüzdeki yıl akaryakıt ürünlerindeki artışlar ÖTV’den karşılanmaya devam edecek.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor