Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Dünya`da Vergi

Hasan Halil GÖNÜL
Hasan Halil GÖNÜL
1413OKUNMA

ABD’de Eşcinseller Arası Evliliklerin Vergi Kanunları Karşısındaki Durumu Netleşti

ABD’de bir süredir sürmekte olan eşcinsel evlilikleri tartışması vergi kanunları bakımından son buldu.

Bilindiği üzere ABD, bizim eyaletler olarak adlandırdığımız devletlerden oluşan federal bir devlettir. Bunun sonucu olarak da, federal hükümetten ayrı olarak, her devlet (eyalet) ABD Anayasasına uygun olarak kendi kanunlarını yapmaktadır. Bu kapsamda bazı eyaletler eşcinsellerin kendi aralarında yasal olarak evlenmelerine izin verirken bazı eyaletler de vermemektedir.

Evli olma durumunun ise ABD’de federal vergi kanunları bakımından önemi bulunmaktadır. Mükellefler isterlerse eşleriyle birlikte tek bir ortak beyanname isterlerse ayrı ayrı beyanname verebilmektedirler. Ayrıca evli olanlar için bazı vergisel avantajlar mevcuttur. Bu gibi değişkenler nedeniyle evlilik durumunun belirlenmiş olması gerekmektedir ve bu durum da ancak eyaletler tarafından düzenlenmektedir.

ABD Gelir İdaresi bir süre önce bu konuda bir Tebliğ yayınlayarak belirsizliğe son verdi. Buna göre eşcinsel evliliğe yasal olarak izin veren bir eyalette (veya başka bir ülkede) evlenmiş olanlar, halen yerleşik oldukları eyaletin bu tür evliliklere izin verip vermediğinden bağımsız olarak tüm federal vergi kanunları bakımından normal bir evli çift olarak dikkate alınacaklardır. Hatta bu durum ilgili mevzuat izin verdiği ölçüde geçmişe yönelik olarak da etki edecektir.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor