Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Ekonomi, Maliye

Gülsun ŞENER GÜMÜŞSarper SONGÜR
19 Aralık 2021Gülsun ŞENER GÜMÜŞ/ Sarper SONGÜR
479OKUNMA

ABD-Türkiye Faiz Kararları Sonrası Piyasa Durumu

FED yılın son faiz toplantısında politika faizini sabit tuttu…

15 Aralık Çarşamba günü FED yaptığı toplantıda faizi yüzde 0-0,25 bandında sabit tuttuğunu belirtti. FED in paylaştığı FOMC (Federal Open Market Committee) açıklamasında (FOMC statement) pandemiden kötü etkilenen sektörlerin son aylarda geliştiğini ama yine de Covid-19’dan etkilendiğinin devam ettiğini belirtiyor. Aşıdaki ilerleme ve arz kısıtlamalarının hafiflemesi, ekonomik kazanım ve istihdamın yanısıra enflasyonu azaltacağı düşünülüyor. FED komitesi, uzun dönemde maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon oranına ulaşmayı hedefliyor ve bu hedefe ulaşmak için de varlık alımını azaltımını iki kat arttırdı (Hazine menkul kıymetleri için 20 milyar dolar, ipoteğe dayalı menkul kıymetleri için 10 milyar dolar).

FED in bu faiz kararı piyasaların beklentileriyle tam eşleşmedi, analistler faiz artışı bekliyordu. Yeni yıl için ise FED in faiz artışları yapması piyasalar tarafından beklenmektedir.

TCMB yılın son PPK toplantısında politika faizini 100 baz puan indirdi…

16 Aralık Perşembe günü, 2021 yılının 12. ve son toplantısında TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 14'e düşürdü. Aynı gün sepet kur yüzde 6 yükselerek 16,7 seviyesinde kapanırken, 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 22,37 olarak kaydedildi. TÜİK verilerine göre tüketici fiyatları Kasım ayında yıllık yüzde 21,31 artarken, 2021 sonu itibariyle yıllık yüzde 30’un üzerinde açıklanması bekleniyor.

Karar metninde indirim alanının tamamlandığı şu ifadelerle belirtildi: “Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arzi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir”.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor