Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

Gülsun ŞENER GÜMÜŞSarper SONGÜR
13 Aralık 2021Gülsun ŞENER GÜMÜŞ/ Sarper SONGÜR
922OKUNMA

ABD – Türkiye Faiz Kararı Beklentileri

14-15 Aralık günü gözler FED’in faiz kararında olacak..

FED en son 3 Aralık 2021 tarihinde açıkladığı politika faizini yüzde 0-25 bandında tutmuştu. Şu an piyasalar 14-15 Aralık gününde yapılacak FED faiz açıklamasını bekliyor. Analistlerin beklentisi FED in faizi arttıracağı yönünde. Bu faiz kararından önce ABD, 10 Aralık Cuma günü TÜFE oranını yıllık yüzde 6,8 olarak açıkladı ve bu oran 39 yılın en yüksek enflasyon seviyesi.  Bu haberin yanı sıra, Omicron varyantının hızlı bir şekilde yayılması FED in faiz arttırma olasılığını yükseltiyor.

Ayrıca, FED başkanı Jerome H. Powell, yüksek enflasyon baskıları nedeniyle tahvil alım programını planlanandan daha erken bitirmek ile ilgili düşüncesini aktardı. Böyle bir karar faiz arttırımını tetikleyebilir.

Gözler 16 Aralık günü yapılacak PPK toplantısında..

TCMB en son 18 Kasım 2021 tarihinde açıkladığı politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirlemişti. Şu an piyasalar 16 Aralık gününde yapılacak Para Politikası Kurulu’nun toplantı kararını açıklamasını bekliyor. TÜİK’in 3 Aralık günü yayımladığı rapora göre TÜFE oranı Kasım ayında yüzde 3,5 artarken yıllık bazda yüzde 21,31 olarak açıklandı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Faiz indirimi için sınırlı alan kaldı ve bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar

  • I
    Imdat türkay
    ne güzel bir yazı dakikada okudum bitti. Çok anlaşılır ve kolay. teşekkürler.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor