Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

1819OKUNMA

28. Yasama Dönemi Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri belli oldu

14 Mayıs’ta yapılan Genel Seçimler sonucunda oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 28. Yasama Dönemine başladı.

TBMM’nin teknik komisyonlarının başında gelen Plan ve Bütçe Komisyonunun yeni üyeleri belli oldu.

Buna göre Komisyon Başkanı Mehmet Muş (AK Parti), Başkanvekili ise İsmail Faruk Aksu (MHP) oldu.

Komisyonun katip üyeliğine Nilgün ÖK (AK Parti), sözcülüğüne ise Orhan Erdem (AK Parti) seçildi.

Komisyon başkanı ve diğer üyelerin listesi ve TBMM internet sitesinde paylaşılan özgeçmişleri şu şekildedir:

MEHMET MUŞ

BAŞKAN

Trabzon / Sürmene – 1982.

İktisatçı; Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Washington State University School of Economic Sciences'ta Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Ana Bilim Dalında Ekonomi doktorasını tamamladı.

İsmail Faruk AKSU Plan Ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili (MHP)

01 Eylül 1963 te Ünye'de doğdu.

İktisatçı; Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde tamamladı.

Kamu kurumlarında Uzman Yardımcısı, Uzman, Şube Müdürü, Daire Başkanı, Bakanlık Müşaviri, Müsteşar Yardımcılığı, Müsteşarlık ve çeşitli kurul üyelikleri görevlerinde bulundu. Sivil toplum kuruluşu yöneticiliği yaptı.

25'inci, 26'ncı ve 27'nci Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. 25'inci ve 26'ncı Dönem TBMM Adalet Komisyonu üyesi yapmıştır.

İngilizce bilen AKSU, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Nilgün ÖK, Plan Ve Bütçe Komisyonu Katip Üyesi (AK Parti)

Denizli – 1976.

İktisatçı, İş Kadını; Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. USA Chicago Illinois Institute of Technology Üniversitesinde Şirket Finansmanı ve e-Ticaret alanlarında yüksek lisanslarını yaptı.

Devlet Planlama Teşkilatı Konjonktür Değerleme Bölümünde stajyerlik yaptı. Kendi aile şirketlerinde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 2009-2014 yıllarında Denizli Belediye Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığı, AR GE Bölümü Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2014 yılında kendi şirketini kurdu. Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) Kuruculuğu ve Başkanlığı, Denizli İş Platformu Üyeliği, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilen Ök, evli ve 2 çocuk annesidir.

Orhan ERDEM, Plan Ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü, (AK Parti)

07.10.1963 yılında Konya ili Akşehir ilçesinde doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimimi Akşehir’de tamamladı. Lisans Eğitimimi Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde (Muğla 1982-86), Yüksek Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde (2020) tamamladı. 

1986-2002 yılları arasında Turizm-Otomotiv ve tarımsal üretim kollarında hizmet veren aile şirketinde ortak ve yönetici olarak görev yaptı.

2001 Yılında AK Parti Kurucu İlçe Başkanlığı görevini üstlendi,

2002 Kasım ayında yapılan 22. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde seçilerek; AK Parti Konya Milletvekilliği yaptı. 22. Dönem Milletvekilliği sürecinde;

İnsan Hakları Komisyon Üyeliği, Ak Parti Grup Yönetim Kurulu üyeliği, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 

2007 Temmuz ayında yapılan 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde seçilerek; AK Parti Konya Milletvekilliği yaptı. 23. Dönem Milletvekilliğinde; TBMM I. ve II. Dönem Başkanlık Divanında İdare Amirliği, Ak Parti Genel Merkezi Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı, Özürlüler Koordinasyon Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ak Parti (MKYK) Merkez Karar Yürütme Kurulunda bulundu. 

Ekim 2011tarihinden başlayarak 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükümet dönemlerinde Nisan 2018 tarihine kadar Milli Eğitim Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2018 Haziran ayında yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde seçilerek; AK Parti Konya Milletvekilliği yaptı.27. Dönem Konya Milletvekilliği döneminde; Türkiye-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı,

Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Sözcülüğü görevlerinde bulundu.

Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesidir. 

Sivil toplum kuruluşlarında halen yürüttüğü görevler arasında ise; 

TÜRMOB, KONEV ve YEBAV Mütevelli Heyeti üyeliği ve yöneticiliği görevleri bulunmaktadır. TPB Türkiye Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve başkan yardımcısıdır. 

Orhan ERDEM Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ahmet KILIÇ, Üye (AK Parti)

Bursa , 1986,

İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamladı. Ardından Bursa İpekçilik Anadolu İmam-Hatip Lisesinden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO Yerel Yönetimler Bölümünde Önlisans, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde Lisans ve Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans öğrenimini tamamladı.

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinde yöneticilik yaptı. 2003 yılında AK Parti Bursa İl Gençlik Kollarında Yönetim Kurulu üyesi olarak siyasi hayatına başladı. 2006 yılında AK Parti Bursa İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı, 2008-2012 yılları arasında AK Parti Bursa İl Gençlik Kolları Başkanlığı, 2012-2014 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Teşkilat Başkanlığı, 2015-2017 yılları arasında AK Parti Genel Merkez MKYK üyeliği, Çevre, Şehir ve Kültür ve AR-GE Birim Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir.

İngilizce ve Arapça bilen Kılıç, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU, (CHP)

Manisa / Akhisar – 1974.

İlk ve ortaöğrenimini Akhisar'da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümünden mezun oldu.

Tarım ve sigorta sektöründe çalıştı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik ve yerel basında köşe yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar İlçe Örgütünde yönetici ve başkan olarak görev aldı.

Orta düzeyde İngilizce bilen Bakıroğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Cavit ARI, Üye, (CHP)

14 Haziran 1968 de Antalya'da doğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1989 yılında bitirdi.

Antalya Barosunda Avukatlık stajını tamamladı. Fiilen 1992 yılından itibaren Antalya barosuna kayıtlı olarak serbest Avukatlık yapmaktadır. Kendi meslek örgütünde Mesleğimizin sorunlarının çözümü noktasında görevler üstlendi. 2002 2004 tarihleri arasında Antalya Barosu Yönetim Kurulu üyeliği; 2004-2006 tarihleri arasında Antalya Barosu Başkan Yardımcılığı görevlerine seçildi. 2006 yılından buyana da aralıksız olarak Antalya Barosu Türkiye Barolar Birliği Delegesidir. 2009 Yılından yapılan yerel seçimlerde Antalya İl Genel Meclisi Başkanı olarak seçildi ve 2014 yılına kadar Başkanlık görevini yürüttü. Bu görev süresi içerisinde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(Baka) nın kuruluşundan itibaren 5 yıl süre ile Yönetim kurulu üyeliği; 2 yıl süre ile de Antalya Organize Sanayi Müteşebbis heyeti üyeliği görevlerinde de bulundu.

Orta derecede İngilizce bilen Cavit ARI evli ve 2 çocuk babasıdır.

Cevdet AKAY, Üye, (CHP)

Ejder AÇIKKAPI, Üye, (AK Parti)

8 Kasım 1968'de Elazığ Maden'de doğdu.

Yönetici; Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Fırat Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Anabilim Dalında tamamladı.

Öğretmenlik ve köşe yazarlığı yaptı. AK PARTİ Elazığ İl Teşkilatında Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcılığı, AK PARTİ Elazığ İl Başkanlığı ve Elazığ Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Açıkkapı, evli ve 5 çocuk babasıdır.

Ersan AKSU, Üye, (AK Parti)

Ertuğrul KOCACIK, Üye, (AK Parti)

Sakarya SMMO eski başkanı

Hüseyin ALTINSOY, Üye, (AK Parti)

İsmail GÜNEŞ, Üye, (AK Parti)

04 Mart 1967'de Uşak Eşme'de doğdu.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olup, 1989 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.

Mardin'de Sağlık Müdürlüğünde Trahom Savaş Şube Başkanlığı yaptı.

Uşak SSK hastanesinde Kulak Burun Boğaz Uzmanlığı yaptı.

2008-2011 yılları arası Uşak Devlet Hastanesinde Başhekimlik yaptı.

  1. Dönemde Uşak Milletvekili seçildi. 2 yıl KİT Komisyonu üyeliği ve 2 yıl Sağlık, Gençlik Spor ve Aile Komisyonu üyeliği yaptı.
  2. Dönemde Uşak Milletvekili seçildi. 5 yıl süreyle Plan ve Bütçe Komisyon üyeliği yaptı.

Orta Düzeyde İngilizce bilen Güneş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mehmet Rüştü TİRYAKİ,  Üye, (Yeşil Sol Parti)

Diyarbakır – 1971.

Avukat; İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa, Bismil, Sason ve Bingöl'de bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık memuru olarak göreve başladı. Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü ve Ankara Onkoloji Hastanesinde sağlık memuru olarak görev yaptı. Bu süre içerisinde Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Kurucu Üyeliği ve Genel Merkez Yöneticiliği yaptı. KESK ve EĞİTİM-SEN'de hukuk müşavirliği ve avukatlık görevlerinde bulundu. 2015 yılından itibaren Halkların Demokratik Partisinin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisidir.

Tiryaki, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mehmet Satuk Buğra KAVUNCU, Üye, (İYİ Parti)

Mustafa Baki ERSOY, Üye, (MHP)

Yozgat – 1981.

Ekonomist; İlk ve ortaöğretimini Kütahya ve Sivas'ta, lise öğrenimini Yozgat'ta, yükseköğrenimini Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde tamamladı. Erciyes Üniversitesi Hukuk Enstitüsünde Özel Hukuk bölümü üzerine yüksek lisans eğitimini bitirdi. Kayseri Üniversitesinde Sağlık Yönetimi üzerine doktora öğrenimi devam etmektedir.

Kayseri Milliyetçi Sanayi İş Adamları Derneği Başkan Yardımcılığı ve Ersoy Müteahhitlik ve Sivil Zeytincilik Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. Öğrenim hayatı boyunca Ülkü Ocakları bünyesinde birim başkanlıkları görevlerinde yer alarak Erciyes Üniversitesi Teşkilat Başkanlığı yaptı. 2007-2011 yıllarında Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 8 Şubat 2015'te Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı seçildi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Ersoy, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Mustafa ERDEM, Üye, (CHP)

Mustafa KALAYCI, Üye, (CHP)

Konya / Üçpınar - 1960,

Yeminli Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi; Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümünü bitirdi.

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulunda Denetçilik ve Başdenetçilik, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) İbra Kurulu Üyeliği, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. Ankara Yeminli Mali Müşavirler Odası, Devlet Denetim Elemanları Derneği ve Yüksek Denetim Elemanları Derneği Üyesi oldu.

23, 24, 25 ve 26. Dönemde Konya Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyeliği yaptı.

Orta düzeyde İngilizce bilen Kalaycı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Necmettin ERKAN, Üye, (AK Parti)

Orhan YEGİN Üye, (AK Parti)

Ankara – 1978.

Ekonomist; Kırıkkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Bölümünde tamamladı.

AK PARTİ Genel Merkez Gençlik Kolları kuruluşunda görev aldı. Ankara İl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. AK PARTİ 2 ve 3. Olağan Kongrelerinde MKYK (Merkez Karar Yönetim Kurulu) Üyeliğine getirildi.

64 ve 65. Hükûmetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yegin, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Rahmi Aşkın TÜRELİ, Üye, (CHP)

15 Ekim 1963'te Amasya Merzifon'da doğdu. 

İktisatçı, Plancı; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını ABD'de Güney Kaliforniya Üniversitesi Ekonomi Bölümünde yaptı. 

Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda Planlama Uzmanı olarak çalıştı. ODTÜ'de Öğretim Görevlisi olarak ekonomi dersleri verdi. Türkiye İş Bankası’nda ve İş Portföy Yönetimi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Türkiye ekonomisinin makroekonomik dengeleri, kriz, sanayileşme, tarım, işsizlik ve yoksulluk üzerine yapılmış çalışmaları ve yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır. 

Mülkiyeliler Birliği’nde II. Başkanlık, Onur Kurulu Üyeliği ve Mülkiye Araştırma Merkezi Kurucu Başkanlığı görevlerini yürüttü. İzmir Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ve Ege illeri dernek ve vakıflarının oluşturduğu EGEM Platformu’nun başkanlıkları görevlerinde bulundu.

  1. Dönemde İzmir Milletvekili seçilen Türeli, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Üyelik ve CHP Grup Sözcülüğü görevlerinde bulundu. 

İngilizce bilen Türeli, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Resul KURT, Üye, (AK Parti)

Sami ÇAKIR, Üye, (AK Parti)

Trabzon / Of – 1958

Bankacı; Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi.

Genelkurmay'da Tarih Uzmanlığı yaptı. Bank Mellat, Faisal Finans Kurumu, Albaraka Türk Katılım Bankasında çeşitli görevlerde bulundu.

  1. Dönemde Kocaeli Milletvekili seçildi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği yaptı.

Çakır, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Seydi GÜLSOY, Üye, (AK Parti)

Seydi GÜLSOY, 27 Eylül 1967’de İslahiye’de doğdu. Baba Adı Mehmet, anne adı Fato’dur. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. 

2016-2019, 2019-2021 yılları arasında Osmaniye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanlığını ifa etti. Siyasete 2006 yılında  AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı. Aralıksız olarak parti kademelerinde görev aldı. 10.02.2021 tarihinde AK Parti Osmaniye İl Başkanlığı görevine geldi. 14.03.2023 tarihinde Milletvekilliği Aday Adaylığı için bu görevinden ayrıldı. 

Orta düzeyde Fransızca, Arapça ve az düzeyde İngilizce bilen GÜLSOY, evli ve 3 çocuk babasıdır. 

Sezai TEMELLİ, Üye, (Yeşil Sol Parti)

İstanbul – 1963.

Akademisyen; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. Doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Maliye Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olarak çalıştı.

25. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Temelli, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Tahsin OCAKLI, Üye, (CHP)

Tulay HATIMOĞULLARI ORUǸ Üye, (Yeşil Sol Parti)

Hatay / Antakya – 1977.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.

Halkların Demokratik Partisi bileşenlerinden Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisinin Eş Genel Başkanlığını yaptı.

Orta düzeyde Arapça bilen Oruç, evlidir.

Ümit ÖZLALE, Üye, (İYİ Parti)

Veli AĞBABA, Üye, (CHP)

Malatya/Yazıhan, 1968,

İş Adamı; Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi.

Belediye Meclis Üyeliği, Belediye Meclis Grup Başkanlığı, Parti Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği ve İl Başkanlığı yaptı. Malatyaspor Kongre Üyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Halkevleri Yönetim Kurulu Üyesi ve İnsan Hakları Derneği Üyesidir. CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu Sözcüsüdür. CHP Cezaevi Komisyonunca hazırlanan yayınları mevcuttur.

24, 25 ve 26. Dönemde Malatya Milletvekili seçildi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği yaptı.

Ağbaba, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yaşar KIRKPINAR, Üye, (AK Parti)

Erzurum – 1973.

Ekonomist; Orta ve lise öğrenimini İzmir'de tamamladı. Yükseköğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesinde bitirdi.

İzmir'de farklı sektörlerde ticaret yaptı. Çeşitli federasyon, vakıf ve derneklerde görev aldı. Siyasete AK PARTİ'nin kuruluşuyla birlikte başladı ve birçok kademesinde görev aldı.

Orta düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Kırkpınar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor