Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Haberler

25 Şubat 2021
9625OKUNMA

1990’dan Günümüze Toplumsal Vergi Bilinci İçin “Vergi Haftası”

1990’dan Günümüze Toplumsal Vergi Bilinci İçin “Vergi Haftası”

Toplumun tüm kesimlerinde vergi bilincinin geliştirilmesi ve vergiyi gönüllü ödeme alışkanlığının artırılması amacıyla, 1990 yılından buyana her yıl Şubat ayının son haftası Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bu yıl 32. Vergi Haftası 22-28 Şubat 2021 tarihleri arasında kutlanmakta olup bu yılın sloganı “Dünden Bugüne Vergilerimizle Güçlüyüz” olmuştur.

1990 yılından bu yana kutlanmakta olan Vergi Haftasında; vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması ile toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması amacıyla hafta boyunca Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ülke genelinde kamuoyuna, mükelleflere, meslek mensuplarına ve öğrencilere yönelik çeşitli bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Bu yıl pandemi sürecinin de etkisiyle muhtemelen çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecektir.

Kuşkusuz toplumsal vergi bilincini artırmak ve vergi kültürünün tüm bireylerde oluşması için vergi haftasının kutlanması sembolik bir anlam ifade etmekte olup vergi olgusunun tüm yıl boyunca bütün toplum kesimleri tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü ödenen vergiler, geleceğimizin teminatıdır. Özellikle bu pandemi sürecinde vergilerini düzenli olarak beyan edip ödeyen mükellefler her türlü takdiri ve övgüyü hak etmektedir.

Vergi Haftası yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyan döneminin başlayacağı Mart-Nisan/2021 öncesinde Şubat ayının son haftasında kamuoyunun dikkatini çekmek açısından önem taşımakta olup pandemi sürecinde mükelleflerin vergi dairesine gitmeden birçok vergisel işlemleri yapabildikleri interaktif vergi dairesini, yıllık beyanname için Hazır Beyan Sistemini ve Defter Beyan Sistemini kullanmaları mümkün bulunmaktadır.

Ayrıca, tüm vatandaşların toplumun tüm kesimlerine vergisel konularda profesyonel olarak 13 yıldır danışmanlık hizmeti sunan GİB-Vergi İletişim Merkezini (VİMER-189) arayıp bilgi almaları da mümkün bulunmaktadır.

Pandemi sürecinde büyük bir özveriyle çalışmaya devam eden Gelir İdaresi çalışanlarının ve vergisel işlemlere taraf olan tüm kişi ve kurumların vergi haftası kutlu olsun.

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor