Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Sosyal Güvenlik

Ozan BARDAKÇI
17 Ağustos 2021Ozan BARDAKÇI
24491OKUNMA

18 Yaşında Milletvekili; İki Sene Sonra Emekli mi?

Genel seçimlerin ardından milletvekili mazbataları dağıtıldıktan sonra basın yayın organlarında çok sayıda grafikle karşılaşırız.

Meclisin yüzde şu kadarı hukukçu, yüzde şu kadarı doktor, öğretmen, çiftçi diye devam eder. Hemen yanda eğitim düzeyi ve cinsiyete göre yapılmış grafik göze çarpar. En çok dikkat çekense yaş dağılımı grafiğidir. Yaş grafiğinin ardından çaydan bir yudum alınır ve iki sene sonra(?) alacakları emekli maaşı hesaplanır.

Milletvekillerinin emekliliğinde de daire başkanı, müfettiş, uzman ve genel müdür gibi bürokratlarda olduğu gibi iki yıllık süre şartı aranıyor. Fakat bu iki yıllık süre emekli olmak için değil emekli olunduğunda aylığa esas statünün belirlenmesi anlamını taşıyor. Diğer bir ifadeyle bir daire başkanının makam ve görev tazminatı alabilmesi için iki yıl görevde kalması gerekiyor. Aksi halde bu haklardan faydalanamıyor. Milletvekili emekli aylığı bağlanabilmesi için de aynı şart geçerli, iki yıl vekillik. Hatta emekli iken milletvekili seçilenler de bu kurala tabi. Yani önceki aylıkları kesiliyor ve iki yıl primlerini ödüyorlar.

Genç vekillere bakacak olursak onların durumu daha zor. Zira emeklilik şartları bu yazıyı okuyan çoğu okuyucuyla aynı. Yani prim, kanunda öngörülen yaş, 25 yıllık sigortalılık şartları tamamen aynı. Fark var tabi ki polis ve askerlerde olduğu gibi milletvekilleri de 4 yıl hizmete bir yıl yıpranma ve 1 yaş düşümü alırlar.

2018 genel seçimlerinde milletvekili olan 18 yaşında bir vekili ele alırsak bir dönem milletvekilliği yapması halinde (5 yıl) emeklilik tarihi 63 yaş 9. ayın dolumu olacaktır. Çünkü beş yıl için 65 yaştan 1 yıl üç ay düşecektir. Yani 2000 Nisan doğumlu milletvekili 2064 yılının Ocak ayında emekli olabiliyor. Tabi bir de yeterli prim günü olması gerekiyor.   

Özetle; vekil olmak da zor bu memlekette, vekil de olsan yaşa takılıyorsun.  

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor