Vergi, Maliye, Ekonomi, Sosyal Güvenlik, Ticaret Hukuku Hakkındaki Herşey

Araştırmalar

Ozan BARDAKÇI
21 Mart 2022Ozan BARDAKÇI
24788OKUNMA

10 Soruda Askerlik Borçlanması

Emekliliğe yakın, yaşı geriye çekmek veya prim gününü doldurmak için erkeklerin başvurduğu yolların başında gelir askerlik borçlanması. Borçlanmanın yaşa etkisi, ödenecek prim tutarı, ihtiyaç duyulan gün sayısı sigortaların kafalarında soru işaretlerine neden olabilir. Bu yazımızda askerlik borçlanmasına ilişkin on soruya cevap aradık.  

1- Hangi Süreler İçin Yapabilir?

Sigortalılar er, erbaş veya yedek subay/astsubay okulu öğrencisi olduğu dönemler için askerlik borçlanması yapabilir. Vefat eden sigortalıların eş, çocuk ve anne babaları da aylık bağlanabilmesi için askerlik borçlanması yapabilir.

Türk vatandaşlığına alınanlardan zorunlu göçe tabi tutulan Türk soyluların vatandaşlığa alındıkları tarihte 22 yaşını doldurmuş olanlardan geldikleri ülkelerde yaptıkları askerlik sürelerini belgeleyenlerin belgede kayıtlı süreleri borçlanması mümkündür. 

Askerlik borçlanması ile Bağ-Kur ve Emekli Sandığından aylık bağlanabilirken vefat eden SSK’lılar için yapılan borçlanmalarla aylık bağlanması mümkün değildir. 

2- Hangi Süreler İçin Yapılamaz?

Yedek subaylıkta geçen süreler Emekli Sandığı kapsamında sigortalı hizmet olduğundan yedek subaylar sadece okul dönemini borçlanabilirler.

Askerlik borçlanmasında askerlik süresinden sayılan hava değişimleri için borçlanma yapılabilir.

Askerlikten Sayılan Hava Değişim Süreleri

Hava Değişimi (1111 sayılı Kanuna göre)17/7/1927 tarihine kadar1 yıla kadarki kısmı
17/7/1927-21/2/20143 aya kadar kısmı
22/2/2014-25/6/201930 güne kadar olan kısmı
Hava Değişimi (kısa dönem)(1076 sayılı Kanuna göre)14/11/1980-21/2/201430 güne kadar olan kısmı
22/2/2014-25/6/201915 güne kadar olan kısmı
Hava Değişimi7179 sayılı Kanuna göre)26/6/2019 tarihinden itibarenAskerlik süresinin her ayı için 1 güne kadar olan kısmı

Tabloda gösterilen hava değişimi sürelerini aşan kısımlar ile hastalık, ceza gibi nedenlerle uzayan askerlik süreleri için borçlanma yapılamaz.

3- Ne Kadar Süre Borçlanılabilir?

Er, erbaş ve yedek subay okulunda geçen süreleri aşmamak kaydıyla sigortalı, ihtiyacı kadar borçlanma yapılabilir. Borçlanma hesabı günlük olarak yapılır.

4- Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Sigortalının belirleyeceği gün sayısı ve prim miktarı ödeme tutarını belirler. Prim miktarı asgari ücrete göre belirlenir. Buna göre sigortalı, bir gün için günlük asgari ücretin %32’si ile bu tutarın 7,5 katı arasında borçlanma belirleyebilirler.

2022 yılı için 1 gün için en az 53,38 TL, en çok 400,32 TL ödenebilir. 

5- Ne Kadar Sürede Ödenmelidir?

Sigortalının borçlanma talebi üzerine ödeyeceği tutar kendisine tebliğ edilir.

Borçlanma miktarının sigortalıya tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödeme yapılmalıdır.

6- Ödenen Süreler Nereye İşlenir?

Askerlik hizmeti, sigortalılıktan önce yapılmış ise sigorta girişi borçlanma süresi kadar geriye çekilir. Bu durumda süreler sigortalılığın geriye çekildiği döneme işlenir.

Askerlik, sigortalı olduktan yapılmışsa süreler askerliğin yapıldığı döneme işlenir.

7- Emeklilik Yaşını Geriye Çeker mi?

Askerlik, sigortalılıktan önce ise borçlanma emeklilik yaşını geriye çekebilir.

Emeklilik yaşı 8.9.1999 tarihinden önce sigortalılığı olan erkekler için 1,5 yıl aralıklarla değişir. Bu nedenle 6 ay, 12 ay gibi sürelerle yapılan askerlikler için yapılacak borçlanmalar emeklilik yaşını geriye çekmeyebilir.

Askerlik borçlanmasının emeklilik yaşını geriye çekebilmesi kademeli yaş tablosundaki sigortalılık giriş tarihini değiştirmesine bağlıdır.

8- Emekli Aylığını Etkiler mi?

Emekli aylığı hesabı 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası çalışmalara göre 3 ayrı formül ile hesaplanır. Üç dönem için geçerli aylık bağlama oranları farklıdır.

2000 yılından önceki dönemler için askerlik borçlanmasında ödenecek yüksek tutarlar emekli aylıklarını 2000-2008 arası dönem ile 2008 sonrası döneme göre daha çok artırabilmektedir.

9- Memurların Emekli İkramiyesini Etkiler mi?

Askerlik borçlanması ile hizmet süresi artar. Askerlik aynı zamanda kamu hizmeti olduğundan borçlanma ile memurların emekli ikramiyesi de artar.

10- Hizmet Süresi ve Prim Gününü Etkiler mi?

Borçlanma memurlar ile kendi nam ve hesabına çalışanların (Bağ-Kur) hizmet süresini artırır. İşçilerde ise sadece sigortalı olmadan önce yapılan askerlikler borçlanma günü kadar sigortalılık süresini artırır.

Prim günü ise tüm sigortalılar için yapılan borçlanma kadar artar. 

Yorumlarınızı Bize Yazınız

Soru Sor